Mestá a obce čakajú výrazné zmeny v odpadovom hospodárstve, ktoré sa prejavia na ich nákladoch. Prichádza revolúcia v odpade. Aj takto hodnotia odborníci zmeny, ktoré nastanú v tomto roku.

Analytici samosprávy už dlhšie upozorňujú na to, že ich súčasný prístup k odpadovému hospodárstvu je finančne neudržateľný. Ide o to, že na Slovensku sa viac ako polovica komunálneho odpadu skládkuje, čo je z hľadiska nakladania s odpadom tá najhoršia možnosť. Hoci zatiaľ najlacnejšia – ale to sa postupne mení.

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj počas brífingu v súvislosti s vyťahovaním potopeného remorkéra v Bratislave 2. decembra 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Envirorezort bude podporovať podnikateľov, ktorí menia odpad na palivo, tvrdí Budaj

Úbytok skládok

Slovensko má voči Európskej únii záväzok do roku 2035 znížiť mieru skládkovania komunálneho odpadu na desať percent. Štát už niekoľko rokov obce motivuje, aby odpad triedili viac, a to cez zvyšovanie poplatkov za skládky. Čím viac obce triedia, tým menej platia za skládkovanie.

Znamená to, že samospráva, ktorá v roku 2018 zaplatila poplatok vo výške necelých päť eur za tonu zmesového odpadu, platila doposiaľ od osem do 26 eur a tento rok je rozpätie už od jedenásť do 33 eur. Rozpätie závisí od toho, akú mieru triedenia odpadu samospráva dosahuje.

Samosprávy, ktoré dokážu vytriediť viac ako 60 percent odpadu, majú skládkovací poplatok v nižšom pásme. „Takýchto samospráv je však minimum. Priemerne obce a mestá triedia okolo 40 percent odpadu,“ pripomína riaditeľka odpadovej spoločnosti JRK Martina Gaislová.

Prenos nákladov na ľudí

Čo robia samosprávy namiesto riešenia nadmerného skládkovania? Náklady na uloženie odpadu na skládke, ktoré idú hore o desiatky percent, prenášajú na obyvateľov. Aj preto sa v niektorých obciach už od minulého roka zvyšujú poplatky za odvoz komunálneho odpadu. V tomto roku tento trend pokračuje.

Napríklad v obci Tureň pri Senci sa poplatok zvýšil o viac ako 80 percent, z 30 na 55 eur za tonu. Pri malej 120-litrovej nádobe obyvatelia po novom zaplatia až 120 eur ročne za 26 vývozov.

V Senci sa cena za odvoz odpadu zdvihla skoro o tretinu. „Za toto výrazné zvýšenie môže najmä zavretie miestnej skládky, ale aj vyššie ceny na okolitých skládkach odpadu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ odpadovej firmy Ave SK Peter Krasnec. Táto firma chcela skládku pri Senci rozšíriť, to však neprešlo na ministerstve životného prostredia.

„Ministerstvo má k skládkam odmietavý postoj, pritom ich devízou je priestor,“ sťažuje sa I. Krasnec. Aj preto sa dnes každá skládka bráni prijímaniu odpadu z iných miest alebo zvyšuje ceny.

Hovorkyňa Senca Martina Ostatníková pridáva ďalšie dôvody zvýšenia cien za odvoz odpadu v tomto roku. „Je spôsobené hlavne zvýšením výdavkov na zavádzanie zberu biologicky rozložiteľného odpadu z kuchyne a doplnenie portfólia služieb o ďalší zberný dvor,“ informuje. Odborníci pripomínajú, že Slovensko má jedny z najnižších poplatkov za odpad v EÚ, takže tie budú nevyhnutne rásť. Nemusia však stúpať až do takých výšok, v akých sú v západnej Európe.

Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že obce dlhodobo doplácajú na komunálne odpady, keďže poplatky nepokrývajú nakladanie s odpadmi v plnej výške. „Starostovia  robili roky odpadkový populizmus. Takéto umelé dofinancovanie poplatkov za odpad je v rozpore so zákonom,“ pripomína Ján Budaj, šéf envirorezortu.

Zapustene kontajnery, Dvorakovo nabrezie
Zdroj: Trend, Mano Strauch
Zapustene kontajnery, Dvorakovo nabrezie

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa