Spolkový minister financií a šéf Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner už skôr vyzval, aby v Nemecku pokračovala prevádzka všetkých troch jadrových elektrární. Najnovšie vyjadrenie ministra hospodárstva preto vládna FDP neprivítala s nadšením. „V tomto čase je prejavom zdravého rozumu povoliť každú klimaticky neutrálnu kilowatthodinu, uviedol podpredseda strany Johannes Vogel.

Kritické scenáre na nadchádzajúcu zimu rátajú s možnými výpadkami elektriny. Vážnosť situácie si začínajú pripúšťať aj niektorí členovia nemeckej vlády. Do akej miery by v neistých časoch stabilizovali energetickú sústavu tri nemecké jadrové elektrárne, mali ukázať stres testy.

Nemecko sa dlhodobo stavia k jadru veľmi kriticky, no odkedy sa v uplynulých týždňoch začalo viac hovoriť, že by prípadne mohlo zotrvať pri jadrovej energetike, na záťažové testy sa čakalo so značnou netrpezlivosťou. Nemecký kancelár Olaf Scholz totiž povedal, že o budúcnosti jadrových elektrární v krajine rozhodnú práve výsledky týchto testov. Tie mali zohľadniť aktuálne početné problémy so zabezpečením energií – od komplikácií so zásobovaním zemným plynom, obmedzenej prevádzky francúzskych elektrární a následnom vplyve na európsku energetickú sústavu, ohrozeného chladenia reaktorov spojeného s extrémnymi letnými suchami, ktoré ovplyvnilo a spomalilo aj dodávky uhlia lodnou dopravou.

Spolková vláda nie je jednotná

Nemecký minister hospodárstva R. Habeck naznačil, že sa nechystá vzdať plánu odstrihnúť najväčšiu európsku ekonomiku od jadra. Dlhoročnú líniu strany Zelených chce presadzovať naďalej a tvrdí, že Nemecko je pripravené na chladné zimné mesiace a má silnú energetickú sústavu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa