V čele Pôdohospodárskej platobnej agentúry ste od leta 2021. Ako hodnotíte svoje vyše jeden a polročné pôsobenie?

Bolo to náročné pre mňa i mojich kolegov, pretože sme museli zrealizovať transformáciu platobnej agentúry. Nehovorím, že sme na konci, ale dovolím si povedať, že v súčasnosti už stojíme na pevných nohách a máme vybudované silné piliere. Platí to pre riadenie konfliktu záujmov, digitalizáciu a spracovanie žiadostí, či už v prvom, druhom alebo treťom pilieri Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Myslím, že sme sa dokázali vysporiadať s mnohými nástrahami. Od získania akreditácie, cez potvrdenie opodstatnenosti našich krokov pred audítormi z Bruselu až po spustenie prvých digitálnych procesov, ktoré zabezpečujú väčšiu transparentnosť a efektivitu, či už z pohľadu žiadateľov alebo z hľadiska vyplácania európskych peňazí.

PPA funguje ako banková inštitúcia pre poľnohospodárov. Aké je vaše postavenie voči ministrovi pôdohospodárstva?

V princípe sme zodpovední za implementáciu Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá sa aplikuje v jednotlivých členských krajinách Európskej únie. Vlani sme spolu s ministerstvom okrem Spoločnej poľnohospodárskej politiky dokončili aj Strategický plán pre roky 2023 až 2027. Ministerstvo nám ako riadiaci orgán určuje metodiku spôsobu implementácie finančných zdrojov do poľnohospodárskeho sektora. My sme potom zodpovední za implementáciu tejto metodiky a za dodržiavanie legislatívy, či už európskej alebo národnej. Tak, ako ste povedali – sme bankou pre poľnohospodárov. Cez agentúru ročne pretečie do sektora zhruba jedna miliarda eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa