Rekonštrukcia domu prináša zlepšenie užívateľského komfortu a zníženie spotreby energie. Je to však finančne náročná operácia, pre mnohých ľudí je úplne mimo ich dosah. No práve na túto skupinu ľudí na Slovensku je program obnovy domov namierený. Neexistuje lepší spôsob boja proti vysokým cenám energií ako znižovanie spotreby.

Obnov Dom je dotačná schéma, ktorá má pomôcť znížiť energetickú náročnosť starších domov prostredníctvom zatepľovania, výmeny okien či ďalších opatrení. Do roku 2026 sa má na Slovensku obnoviť 30-tisíc domov. Podmienkou je zníženie spotreby energie aspoň o 30 percent, na jeden dom je vyčlenených 14- až 19-tisíc eur.

Karmínový dom v americkom Washingtone rozhodne zaujme.
Neprehliadnite

Kto môže dostať 19-tisíc eur a ušetriť na energiách

Teoreticky to znie veľmi lákavo, no v skutočnosti túto rekonštrukciu budú robiť domácnosti, ktoré sú rady, že stíhajú splácať mesačné účty a rozhodne nemajú odložené tisícky eur bokom na účte. To znamená, že si budú musieť zobrať úver. Nemusia zakladať dom, dostanú záruku, splácať ho však musia.

Či sa to oplatí, to sa dá najlepšie ukázať na konkrétnych príkladoch. Prinášame prepočty troch modelových situácií, ktoré ilustrujú náklady, výšku pomoci, úsporu energie aj výšku splátky. Všetky vychádzajú z predpokladu, že rodina žije v dome s podlahovou plochou približne sto štvorcových metrov, ktorý je skolaudovaný pred rokom 2013 a náklady na energie sú asi 200 eur mesačne.

Pre tých, ktorí kúria elektrickým kotlom, je to bežná realita, pre tých, ktorí kúria zemným plynom, to bude realita už na budúci rok.

Výška splátky vychádza z toho, že žiadateľ nemá žiadne peniaze, ktoré by mohol dať na rekonštrukciu. Môže využiť napríklad Zelený úver od VÚB Banky, prípadne iný produkt od bánk, ktorý pomáha so spolufinancovaním zníženia energetickej náročnosti domu. Spomínaná VÚB Banka ponúka úrok od 3,9 percenta a osemročnú splatnosť.

Náklady na realizáciu a odhady úspory energie pritom pochádzajú z brožúry o obnove domu a materiálov od Slovenskej a energetickej agentúry. Náklady sú oproti týmto odhadom v prepočtoch navýšené o ďalších desať percent, aby sa zohľadnili vplyv súčasnej inflácie.

Bežný užívateľ, ktorý usporil 45 percent energie

V prvom príklade si rodina plánuje obnoviť starší rodinný dom, ktorý kúpila v pôvodnom stave bez rekonštrukcie. V rámci obnovy zateplí strechu a obvodový plášť, taktiež vymení okná. V rámci dotácie môže získať maximálne 60 percent nákladov bez dane (DPH), po započítaní DPH efektívne získa polovicu investovaných prostriedkov.

Ak by si na zvyšnú časť zobrala úver, splátka by bola o necelých 20 eur vyššia ako úspora energie. Na druhej strane životnosť rekonštrukcie je dlhšia než splatnosť úveru, takže po splatení úverov už zostane len úspora energie.

Do úvahy treba tiež zobrať fakt, že po náraste cien energií o desiatky percent, bude úspora na mesačných účtoch ešte vyššia než keby sa obnova nezrealizovala.

Bežný užívateľ, ktorý usporil 77 percent energie

V druhom príklade si užívateľ chce nainštalovať tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie namiesto súčasného plynového kotla. Dom už bol kedysi zvonku zateplený a okná sú vymenené. Vzhľadom na to, že podmienkou na získanie dotácie od štátu je jedno z povinných opatrení, ktoré sa týka zateplenia niektorej časti domu, respektíve výmeny okien, zrealizuje sa zateplenie stropu pivnice.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa