Pre TREND vysvetľuje, ako sa komora snaží podporiť vzájomné ekonomické a obchodné vzťahy medzi oboma krajinami. Hovorí o štúdiu medicíny na Slovensku, ktoré si Nóri obľúbili. No tiež upozorňuje, že Nórsko tento rok zatvorí svoje veľvyslanectvo v Bratislave.

Nórsko-slovenská obchodná komora vznikla v máji 2020. Aká je v súčasnosti jej hlavná náplň?

Komora vznikla na základe iniciatívy pomáhať predovšetkým nórskym investorom a podnikateľským subjektom, ktorí majú záujem investovať či podnikať na Slovensku. Toto je hlavná náplň našej činnosti, aj keď sa na nás pravidelne obracajú aj slovenské spoločnosti, ktoré majú záujem o Nórsko.

V čom fungujú obchodné komory v Nórsku inak?

Obchodné komory v Nórsku majú iné postavenie ako napríklad na Slovensku, sú súkromnými a od štátu nezávislými organizáciami. Niekedy ma prekvapujú pohľady aj skúsených slovenských diplomatov, ktorí tieto fakty neovládajú, a žijú s predstavou z 90. rokov, že obchodné komory sú nejaké obrovské, na štát naviazané inštitúcie, ktoré organizujú konferencie, výstavy a semináre, ktoré potom vedú k rozvoju vzájomného obchodu.

Aký je zásadný rozdiel?

Keby som spočítal, koľkokrát sa počas môjho takmer 30-ročného pôsobenia v Nórsku organizovali štátom dotované prezentácie slovenského vína alebo turizmu, bolo by ich neúrekom. Viedli však k tomu, že sa do Nórska vo veľkom dováža slovenské víno, alebo Nóri hromadne cestujú na Slovensko? Nie. Svet je dnes iný, veľa vecí beží online, cez osobné a priame kontakty medzi partnermi.

Cieľom komory je pomôcť týchto ľudí alebo firmy nájsť a na seba napojiť, aby už potom ďalej sami rozvíjali prípadnú spoluprácu. Medzi takými malými dvoma krajinami, akými Nórsko a Slovensko sú, nepotrebujete zbytočne nákladné hromadné podujatia, ale práve naopak, priame vzájomné vzťahy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa