Všetci slabšie zarábajúci pomôžu štátu naplniť kasu, konkrétne v oblasti verejného zdravotného poistenia. Najnovšie najmä tí, ktorí pracujú na kratšie pracovné úväzky či na dohody, ale i konatelia najmä jednoosobových eseročiek, ktorí sa neraz zamestnávajú vo vlastnej firme.

Podľa rezortu zdravotníctva pod vedením ministra Vladimíra Lengvarského sú to neraz špekulanti, ktorí štátu platia málo poistného, ale chcú využívať plnú zdravotnú starostlivosť.

Jeho snaha zaviesť od budúceho roka minimálne zdravotné odvody pre zamestnancov, vzbudila mnoho otáznikov na strane verejnosti i odborníkov. Je jasné, že štát sa aj touto formou snaží dofinancovať zdravotníctvo, pritom V. Lengvarský i minister financií Igor Matovič ešte v marci 2022 oznámili, že do zdravotníctva pôjde tento rok o 365 miliónov eur viac. A peniaze na to opäť chýbajú.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Zdravotné odvody vláda rapídne zvýši, zruší úľavy. Schudobnejú mnohí zamestnanci i eseročky

Tieto zdroje mali pozostávať z troch zdrojov. Vyššia platba za štátnych poistencov mala priniesť 100 miliónov eur, zároveň sa malo zvýšiť základné imanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) o 120 miliónov eur. Ďalších 145 miliónov eur mal priniesť vyšší výber poistného.

Najnovšie chce Lengvarského rezort upraviť súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi a zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Cez chystanú novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá je predložená do medzirezortného pripomienkového konania, chce navyše docieliť vyšší výber poistného.

Česi idú opačne – majú zľavu z poistného

Paradoxne, v susednom Česku idú na to od budúceho roka opačným smerom. Vôbec neriešia navýšenie platieb zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov, ktorí by mali štátu niečo doplácať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa