Prepustenie je zvyčajne jednou z najväčších kríz v kariére pracovníka. Dnešný trh práce, kde miera nezamestnanosti minulý rok klesala jedenásť mesiacov, a momentálne sa pohybuje okolo šiestich percent, prináša zvláštny jav. Ide o takzvanú „radosť z prepustenia“.

Niektorí pracovníci priam vítajú stratu zamestnania. Nezamestnanosť považujú za spôsob, ako uniknúť z pozícií, ktoré sa im nepáčili, za možnosť venovať viac času svojim koníčkom a nakoniec ísť v ústrety novým pracovným príležitostiam.

Ministerstvo práce evidovalo ku koncu januára 81 213 voľných pracovných miest a 162 622 takzvaných disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku, čiže takých, ktorí mohli ihneď nastúpiť do práce.

Dokonca aj s finančnou rezervou sa však po strate zamestnania môže pracovník cítiť zle. Tí, ktorí nemajú núdzový fond, sú na tom ešte horšie. Napriek tomu, u niektorých prepustených silný trh práce odstraňuje úzkosť z prepustenia.

Počúvanie inštinktov

Podľa nedávneho prieskumu analytickej spoločnosti Harris Poll pre portál Bloomberg News sa podobné pocity objavujú najmä medzi mladšími pracovníkmi. Takmer 20 percent generácie Z a 15 percent mileniálov uviedlo, že by boli radi, keby ich dnes prepustili.

„Radosť z prepustenia“ môže nastať aj v prípade, keď zamestnanec tuší, že sa blíži jeho kariérny koniec. Často sú pre neho signálom zvesti o blížiacom sa prepúšťaní. Rušenie pracovných miest tak istú skupinu prepustených neprekvapí – či už vďaka prísľubu skorého nástupu do novej práce, alebo plánom na sebarozvoj.

Medzi prepustením a nástupom do nového zamestnania je zvyčajne medzera niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Podľa rezortu práce v januári vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie 12 447 osôb vzhľadom na to, že si našli novú prácu.

Celkovo v roku 2022 vyradili z evidencie uchádzačov viac ako 115-tisíc osôb, ktoré sa už do evidencie nevrátili.

Nové obzory

V takejto situácii je potrebné sa pozrieť na prepustenie zo správneho uhla. Prepúšťanie môže pracovníka posunúť na nezmapované územie, ktoré môže byť pre neho vo výsledku prospešnejšie ako jeho predchádzajúca pozícia. Odchod zo zamestnania dokáže mnohých inšpirovať a poučiť, aby sa príliš nepripútali k jedinej ceste za kariérou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa