Slovensko má vážne našliapnuté stať sa najchudobnejšou krajinou Európskej únie. Pracujúci ľudia si za svoje zarobené peniaze môžu málokde dopriať tak málo, ako v domácej ekonomike. Za viac ako zlú situáciu môže posledných päť vlád, ktorých spoločnou črtou je nulový potenciál v oblasti ekonomických reforiem a populistické rozdávanie peňazí vybraným skupinám voličov.

Negatívny vývoj najlepšie ilustruje pohľad do minulosti. Píše sa rok 2010 a deviatou najchudobnejšou krajinou Európskej únie je Slovensko. Oveľa horšie sa v regióne Vyšehradskej štvorky žije obyvateľom Maďarska aj Poľska. O niečo vyššiu životnú úroveň ponúka len Česká republika.

Maďarsku hrozí bankrot

Prenesme sa o dvanásť rokov naspäť. Naozaj zlej situácií čelí nový maďarský premiér Viktor Orbán. Po vypuknutí finančnej krízy trhy odmietli požičať dosť peňazí dvom krajinám. Prvou z nich bolo Maďarsko a druhou Grécko. Vo svetových médiách sa dominantne informuje o problémoch vlády v Aténach. Dôvodom je euro a prípadný bankrot môže pochovať celú eurozónu. Ohrozené sú najmä nemecké banky, ktoré vo veľkom investovali do gréckych dlhopisov a o niečo menšie problémy majú francúzske finančné domy.

Maďarské problémy svet netrápia. V miestnej ekonomike sa stále platí národnou menou – forintom. Prípadné problémy ohrozia len maďarské banky a krajinu držia nad vodou najmä pôžičky od Medzinárodného menového fondu. Ten krajine ordinuje „medicínu“ v podobe škrtania sociálnych dávok a zvyšovania daní.

Tvrdé podmienky vedú k permanentným konfliktom s novým premiérom V. Orbánom. „Musíme si zachovať svoju ekonomickú samostatnosť a veritelia nám nemôžu diktovať, čo máme robiť,“ povedal v roku 2010. Maďarsko bolo v tom čase siedmou najchudobnejšou krajinou Európskej únie a mnohí mu predpovedali pád na koniec rebríčka. Slovensko si v rovnakom období stále užívalo povesť reformného tigra strednej Európy.

Slovenský pád na dno

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa