Od januára budúceho roka má každý nový inštalovaný zdroj tepla v novostavbách spĺňať podmienku, že bude zo 65 percent prevádzkovaný z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Nemecká vláda vlani v júli priniesla prvé návrhy dokumentu, ktorý predstavil nové smerovanie pre vykurovacie systémy v obytných aj nebytových priestoroch. Vlaňajšok zároveň výrazne poznačili obavy o energetickú bezpečnosť v súvislosti s vývojom konfliktu na Ukrajine a dodávkami plynu z Ruska. To sa značne podpísalo na cenách za energie.

Viac plynových kotlov ako čerpadiel

Ako uvádzajú najčítanejšie nemecké nedeľňajšie noviny Welt am Sonntag, ani vysoké ceny Nemcov neodradili od toho, aby si inštalovali nové plynové vykurovacie systémy.

Podľa Spolkového zväzu nemeckého teplárenského priemyslu (BDH) sa inštalovalo viac plynových kotlov ako tepelných čerpadiel, čo ukazuje, že Nemci sa budú s fosílnymi palivami na vykurovanie lúčiť ťažšie.

Podľa týchto údajov predaj plynových kotlov v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol len o osem percent. Nemeckí spotrebitelia zatiaľ nestratili záujem ani o olejové vykurovacie zariadenia. Z uvedených údajov vyplýva, že ich predaj vzrástol o 25 percent a takmer každý štvrtý vykurovací systém v Nemecku funguje práve na túto energiu.

Hoci sa vlani zvýšil aj predaj tepelných čerpadiel, podľa ročnej bilancie dosahoval dvakrát menšiu predajnosť ako plynové vykurovacie systémy, a to napriek vidine zvýšených štátnych dotácií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa