V slovenskej ekonomike za minimálnu mzdu pracuje okolo 200-tisíc ľudí. Zaujímavá voličská základňa automaticky láka populistov. Nie je tomu inak ani tento rok. Viacerí predstavitelia opozičného Smeru vytkli vláde pomalé zvyšovanie minimálnej mzdy. Padli aj tvrdé slová, že minister Milan Krajniak (Sme Rodina) „ukradol ľuďom na minimálnej mzde takmer 40 eur.“ Ten tvrdú kritiku schytal od – na sociálnych sieťach populárneho podpredsedu Smeru – Ľuboša Blahu.

Ľavicový politik nešetril kritikou ani na predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO). Jemu pre zmenu vytkol, že nič nerobí proti prepusteniu takmer 500 robotníkov z fabriky neďaleko Martina. Akosi pritom zabudol na dôležitý detail. Jedným z dôvodov rušenia stovky pracovných miest sú vysoké mzdové náklady. V jednoduchých manuálnych pozíciách cenu práce smerom nahor tlačí práve prudké zvyšovanie platov najslabšie zarábajúcich ľudí.

V slovenskej ekonomike nie je možné udržať fabriky profitujúce z lacnej pracovnej sily aj svižný rast minimálnej mzdy. Taká je realita a ohnúť ju možno jedine nesystémovými opatreniami. Tie v lepšom prípade spočívajú v udelení daňových prázdnin. V horšom štát vyplatí priamu podporu na udržanie pracovných miest. V obidvoch prípadoch je výsledok rovnaký. Problém sa zametie pod koberec na niekoľko rokov a po skončení dotácií zahraničné spoločnosti odídu preč.

Ekonóm a analytik Róbert Chovanculiak z inštitútu INESS v Bratislave.
Neprehliadnite

Zákaz pracovať sa volá minimálna mzda. Na východe nie je reálne dať nezamestnanému tisíc eur

Súkromný zisk, spoločné straty

Prípadne sa peňazí od všetkých daňových poplatníkov dočkajú zle investujúce firmy. Typickým príkladom je U. S. Steel Košice. Najväčšie domáce oceliarne roky dosahovali zisky v stovkách miliónov eur. Za poctivo zarobené peniaze kúpili fabriku v Srbsku. Lenže prišla kríza. Američania utrpeli straty a novú továreň radšej vrátili miestnej vláde.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa