„Za posledných 15 rokov štátna správa len bujnela a bujnela. Mojim cieľom je zoštíhliť ju minimálne o 10 percent, ideálne o 20,“ uviedol minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík.

V časoch rastúcej nezamestnanosti však presadiť takúto reformu nebude jednoduché. Od vypuknutia pandémie prišlo o prácu takmer 65-tisíc ľudí. Miera evidovanej nezamestnanosti vzrástla z marcových 5,05 percenta na júnových 7,4 percenta.

V sektore verejnej správy pracovalo v roku 2018 viac ako 416-tisíc osôb. Z nich približne 52 percent pracovalo v ústrednej štátnej správe vrátane štátnych podnikov a vysokých škôl. Na samosprávy pripadlo približne 46 percent zamestnancov a zvyšne dve percentá pracovali v štátnej sociálnej a zdravotnej poisťovni.

V prípade plošného zníženia všetkých pracovných miest o desať percent sa na úradoch práce okamžite ocitne viac ako 40-tisíc ľudí. Takéto razantné okresanie pracovných miest je v časoch krízy málo pravdepodobné. Politici najčastejšie spomínajú prepustenie zbytočných štátnych úradníkov, ktorých má byť šesťtisíc a výdavky na ich mzdy tvoria približne 150 miliónov eur za rok.

Nahradenie upratovačiek súkromnými čistiacimi firmami štátu moc veľké úspory neprinesie.
Zdroj: Shutterstock
Nahradenie upratovačiek súkromnými čistiacimi firmami štátu moc veľké úspory neprinesie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa