Od toho momentu uplynuli len štyri roky, ale zdá sa to ako štyri dekády. USA v roku 2018 vypovedalo zmluvu o jadrovom programe s Iránom, ktorá sa aj tak neplnila a uvalili sankcie na iránsku ropu. Z trhu sa stratili milióny barelov ropy denne a voľné miesto na trhu vďačne zabrali rivali z OPECu, USA a Rusko.

Russian Minister of Energy Alexander Novak, left, and Khalid Al-Falih, Minister of Energy, Industry and Mineral Resources of Saudi Arabia attend a news conference after a meeting of the Organization of the Petroleum Exporting Countries, OPEC, at their headquarters in Vienna, Austria, Saturday, Dec. 10, 2016. (AP Photo/Ronald Zak)
Neprehliadnite

Rusko dostane v karteli OPEC+ stopku, nedokáže plniť cieľ produkcie

Teraz sa karta obracia. Návrat bývalého tretieho najväčšieho producenta OPECu sa síce ohlasuje už dlho, ale zdá sa, že nastal prielom. Irán sa nečakane vzdal viacerých svojich požiadaviek, ktoré blokovali dohodu. Určité ústupky urobil aj Washington a veci sa rozbehli.

Myslím si, že sme prekročili Rubikon a výrazne sme sa pohli k možnosti dohody, ktorú by prezident Biden mohol akceptovať.
nemenovaný predstaviteľ americkej administratívy prítomný na vrcholných rokovaniach

Diera na trhu  s veľkosťou Ruska

Irán má, samozrejme, veľmi dobrú motiváciu. Na trhu s ropou sa totiž črtá diera s veľkosťou Ruska. Produkcia Iránu sa síce s Ruskom nedá porovnávať, ale to nie je ani potrebné. Nie všetka ruská ropa z trhu odíde. Straty sa však určite budú rátať v miliónoch barelov denne.

Produkcia Iránu je aktuálne 2,5 milióna barelov ropy denne a plánuje ju zvýšiť na nové historické maximá. Aktuálne je kapacita na úrovni 3,8 milióna barelov, cieľom je zvýšiť ju na viac ako 4 milióny barelov denne.

Tento rok sa toho pravdepodobne s produkciou veľa neudeje, rast sa plánuje od jari 2023, spočiatku o 500-tisíc, neskôr o 800-tisíc barelov denne. Pri iránskej dohode je síce produkcia ropy dôležitá, ale kľúčové je niečo úplne iné.

Teherán si prešiel veľmi podobnou diétou, aká teraz čaká Moskvu. Obmedzený prístup na trh, pašovanie nákladu. Plnenie zásobníkov Číny pod rúškom tmy, ponižujúce akceptovanie nižších než trhových cien. História sa skrátka opakuje. Irán sa však na svoju chvíľu pripravoval.

Irán dlho čakal, teraz príde jeho čas

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa