Výšku životnej úrovne je možné merať rôznymi ukazovateľmi. Jedným z nich je porovnanie percentuálneho podielu jednotlivých výdavkov priemerného človeka. V bohatších krajinách ľudia zvyknú viac peňazí minúť na kultúru, aktívny oddych či cestovanie. V chudobnejších značná časť výplaty ide na potraviny a ubytovanie.

Na základe takto nastavenej metodiky je možné Slovensko označiť za jednu z najchudobnejších krajín Európskej únie. Minulý rok náklady na bývanie tvorili až tretinu výdavkov priemerného Slováka. Je to najhorší výsledok v rámci celej únie. Výdavky spojené s ubytovaním tvoria u oveľa bohatších Nemcov štvrtinu nákladov. Najlepšie sú na tom obyvatelia Malty. Ľudia žijúci na ostrove v stredozemnom mori majú náklady na bývanie len 15,2 percenta. S porovnaním výdavkov na bývanie prišiel Európsky štatistický úrad a ide o údaje za rok 2021.

Ceny domov padnú

Slovensko skončilo na poslednom mieste z viacerých dôvodov. Značná časť ľudí napríklad žije vo veľkých rodinných domoch. Energeticky náročné stavby postavili ešte počas predchádzajúceho režimu. Z dôvodu dostatku lacného plynu sa v ére socializmu moc energetická náročnosť budov neriešila. V súčasnosti je vykúrenie obrovských rodinných domov finančne náročné a štát v rámci rôznych projektov dokonca ľuďom prispieva na zateplenie.

Mnoho ľudí pre vysoké náklady na energie začalo kúriť drevom. Lenže aj cena tejto suroviny minulý rok razantne stúpla. Dôvodom je stále trvajúca hrozba nedostatku ruského plynu. Štát len v tomto roku plánuje minúť na umelé zníženie cien energií viac ako tri miliardy eur. Pri troche šťastia sa ceny vrátia na prijateľné úrovne už v roku 2024. Ak sa tak nestane, obyvatelia Slovenska budú mať vážny problém a časť ľudí náklady na energie neutiahne. Riešením ťažkej situácie bude predaj rodinného domu a presťahovanie sa do menšieho bytu. Lenže o energeticky náročné domy nebude v časoch drahých energií záujem a slovenský realitný trh tak môže už na budúci rok zažiť prudký pád cien rodinných domov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa