Slovensko má dlhodobo problém s čerpaním eurofondov. V súčasnosti dosahuje čerpanie úroveň 35 percent, čo nás radí k najhorším v Európe. Predbehla nás aj Česká republika (39 percent), Poľsko či Maďarsko (41 percent).

Okrem slabého čerpania sú eurofondy pre mnohých aj synonymom neefektivity a korupcie. Je preto dôležité neustále sa pýtať, kam smerovali doteraz vyčerpané finančné prostriedky. Túto otázku si kládol aj vládny think-tank Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý urobil krátku analýzu zazmluvnených (kontrahovaných) financií z eurofondov za programové obdobie 2014-2020. Jej výsledky nám pomáhajú lepšie pochopiť, kto zo súčastného nastavenia eurofondov najviac benefituje.

Nevyvážené priority

Podľa zistení ISA v súčasnosti najviac peňazí smeruje do infraštruktúry a životného prostredia, dohromady takmer polovica. Naopak, na inovácie a školstvo ide len pätina eurofondov. ISA upozorňuje, že takáto distribúcia prostriedkov nie je vyvážená, pretože všetky tieto oblasti sú prioritami. Takto ale niektoré priority prevažujú nad inými a sú prefinancované. Dochádza k tomu z dôvodu, že niektoré oblasti sú financované z viacerých operačných programov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa