Pandemické stimuly na podporu ekonomiky v rokoch 2020 a 2021 dosiahli bezprecedentné rozmery. Situácia dospela až tak ďaleko, že aj samotná centrálna banka v USA (Fed) uznala, že to prehnala. A to je ešte slabé slovo, keďže inflácia dosahuje viac ako 40-ročné maximá.

Najväčšia a najvplyvnejšia centrálna banka sveta má vo zvyku reagovať rýchlo a vo veľkom. Finančnému trhu a ekonomike sa určite páčilo, že do systému počas pandémie natiekla likvidita vo výške viac ako štyri bilióny amerických dolárov (ekvivalent 20 percent veľkosti americkej ekonomiky).

Traders waving arms on Exchange floor
Neprehliadnite

Akcie, dlhopisy aj nehnuteľnosti: ktoré bubliny prasknú

Udialo sa to cez nákupy dlhopisov a ďalších cenných papierov. Avšak to, čo bude nasledovať v súčasnosti, sa im už bude páčiť zrejme menej.

Centrálna banka ako najväčší veriteľ vlády
Fed aktuálne na svojej bilancii drží aktíva v hodnote takmer deväť biliónov dolárov, z toho skoro päť biliónov dolárov tvoria vládne dlhopisy. To je viac ako dvojnásobok objemu, ktorí držia spolu dvaja najväčší veritelia americkej vlády: Čína a Japonsko. Podobná situácia je však aj v Japonsku a eurozóne. Tak ako v USA, aj tam vznikla počas rokov kvantitatívneho uvoľňovania (QE).

Bilancia Fedu totiž narástla oveľa rýchlejšie a oveľa viac ako počas finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009. Medzi decembrom 2007 a júnom 2009 bilancia vzrástla o 1,2 bilióna dolárov. Medzi marcom 2020 a marcom 2022 vzrástla o 4,2 bilióna. A to od jesene 2021 Fed výrazne brzdil tempo nákupov.

Fed aktuálne drží takmer deväť biliónov dolárov v aktívach, z toho takmer päť tvoria vládne dlhopisy. Pre porovnanie, najväčší zahraniční veritelia USA, ktorými sú Čína a Japonsko, držia spolu 2,1 bilióna dolárov vo vládnych dlhopisoch.

Fed nemá inú možnosť, musí pritvrdiť

Centrálna banka USA už dávnejšie naznačovala, že v rámci boja proti inflácii bude zvyšovať sadzby aj znižovať svoj objem bilancie. V apríli zverejnili zápisnicu z marcového zasadnutia Fedu, kde centrálna banka po prvý raz od roku 2018 zvyšovala úrokové sadzby. V rámci nej dostali kontúry aj plány o veľkosti bilancie Fedu.

Keď Fed nakupoval dlhopisy, do systému tiekli čerstvé peniaze. Centrálna banka totiž dlhopisy vykúpila od bánk a tie dostali hotovosť. Keď sa kvantitatívne uvoľňovanie skončilo, Fed prestal navyšovať objem nákupov dlhopisov, ale veľké kvantá likvidity dodanej počas pandémie udržoval reinvestíciami.

Čaša s punčom a udržiavanie hladinky
Finanční komentátori s obľubou hovoria o menových stimuloch amerického Fedu ako o čaši punču, ktorú dá centrálna banka na stôl, aby zlepšila náladu. Sprísnenie menovej politiky sa naopak opisuje ako situácia, keď sa párty končí a čaša s punčom ide zo stola preč. To samozrejme náladu podstatne zhorší a na trhu sa zvyšuje volatilita. Aby sa abstinenčné príznaky finančného trhu, ktorý si musí zvyknúť na časy bez stimulov zmiernili, kým ide čaša s punčom zo stola preč, istý čas sa udržiava hladinka. Tá sa udržiava tak, že nové stimuly sa síce končia, ale dodaná likvidita na trhu zostáva prostredníctvom reinvestície výnosov dlhopisov. Inak povedané, keď Fed dostane peniaze za maturujúce dlhopisy ktoré drží, za tieto peniaze nakúpi nové dlhopisy. Peniaze sa teda vracajú späť na finančný trh. Teraz sa však končí aj udržiavanie hladinky a Fed od mája začne peniaze zo stimulov postupne sťahovať z trhu. A to oveľa rýchlejšie, ako to robil naposledy. Finančný trh tak zažije opicu po bujarej oslave a súčasné výkyvy na trhu s tým veľmi úzko súvisia.

To znamená, že ak jeho dlhopisy maturovali a vláda Fedu vyplatila ich nominálnu hodnotu, Fed zobral tieto peniaze a znovu nakúpil rovnaký objem dlhopisov. Dalo by sa to označiť ako „udržiavanie hladiny“. Nálada zostávala pozitívna, peniaze prišli, nikam neodchádzali.

To sa však končí. Fed prestane reinvestovať peniaze z dlhopisov. Akonáhle sa im bude končiť splatnosť, peniaze sa nevrátia. Akým tempom budú miznúť, to naznačil Fed v zápisnici. Tempo bude od začiatku oveľa vyššie ako bolo pri poslednej podobnej operácii v rokoch 2017 až 2018.

Z trhu zmizne 95 miliárd dolárov mesačne

Zatiaľ čo vtedy likvidita mizla spočiatku tempom desať miliárd dolárov mesačne a postupne dosiahla 50 miliárd dolárov mesačne, v súčasnosti sa limit nastaví na 95 miliárd mesačne. Začiatok operácie je naplánovaný na 4. mája 2022, keď sa koná najbližšie zasadnutie Fedu. Trh dostane približne tri mesiace na prispôsobenie sa, potom sa budú peniaze z trhu sťahovať plným tempom.

Dlhopisový trh ako padajúci slon

Rýchlosť prepadu (nie len) amerických vládnych dlhopisov je ohromujúca, hoci sa to na prvý pohľad nezdá. Cena amerických dlhopisov je na dohľad od miním z roku 2018, čo sa nezdá byť až taká katastrofa. Problémom sú však dve veci: globálny dlhopisový trh svojou veľkosťou trojnásobne presahuje veľkosť ekonomiky EÚ a USA dohromady. A veľké výkyvy v krátkom čase sú na ňom, na rozdiel od akciového trhu, maximálne nezvyklé. Malo by ísť o stabilný a predvídateľný trh. Za posledných deväť mesiacov ceny dlhopisov padli o viac ako 11 percent, čo sa nestalo od roku 2000. V tom čase však malo za sebou bankrot Rusko aj Argentína, praskala bublina na akciách a doznievala ázijská finančná kríza. Ak by mal americký index S&P 500 predviesť pokles na úrovne z roku 2018, musel by poklesnúť o viac ako 40 percent. To sa nestalo od roku 2008. Na finančnom trhu však prepad dlhopisov často predchádza pád akcií. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa