Jedným zo symptómov energetickej krízy bol nielen celkový nárast cien palív, ale aj bezprecedentné predraženie nafty. Nedostatočná rafinérska kapacita vo svete, fakt že Európa je viac ako iné kontinenty závislá na nafte, pričom dopyt bol silný z dôvodu prudko rastúcej ekonomiky, energetickej krízy a obáv z výpadku dodávok energií, čo spôsobilo zvýšený dopyt po naftových generátoroch.

Rotterdam-Le Havre On Supertanker
Neprehliadnite

Európa zakáže import ruskej nafty, ale tá si sem cestu nájde

K tomu treba pripočítať sankcie uvalené na Rusko, ktoré bolo v tom čase najväčším zahraničným dodávateľom nafty do EÚ. Vznikli obavy, že nafty nebude dostatok, a preto obchodníci skupovali všetko, čo videli a predzásobovali sa. To všetko sa podpísalo na tom, že ešte pred letom 2022 sa za naftu platilo viac ako za benzín bez ohľadu na to, že na naftu je nižšia spotrebná daň.

Situácia postupne eskalovala. Keď bolo na jeseň najhoršie, za liter nafty sa priplácalo aj 20 centov. Globálny trh však funguje a situácia sa začala postupne obracať. Vysoké ceny spôsobili pokles dopytu, a tie isté vysoké ceny začali motivovať rafinérie, aby uprednostňovali výrobu nafty pred inými produktmi.

Výsledok vidíme už dnes. Nafta je po prvý raz od apríla 2022 lacnejšia ako benzín. Na grafe vidieť, že cena bez dane je vyššia, ale vzhľadom na nižšiu spotrebnú daň je na pumpe cena na tej istej úrovni ako benzín.

Ten však pre zmenu zdražel, čo v zime nebýva zvykom. Počas zimy sa menej jazdí, a tak klesá dopyt po palivách. Teraz však v januári benzín zdražel najrýchlejšie od začiatku roka 2009 a ukončil tak pre motoristov veľmi príjemnú sériu šiestich mesiacov poklesu cien palív.

Cena benzínu na Slovensku klesla z takmer dvoch eur na začiatku júla pod 1,5 eura za liter na konci decembra. Teraz ceny benzínu opäť atakujú hladinu 1,6 eura.

Niežeby rast ceny benzínu o desať centov trhal rekordy, na jar 2022 rástli aj rýchlejšie, ale v januári sa skrátka ceny nezvyknú hýbať tak prudko. Paradoxne, v tom istom čase, keď benzín rástol, cena nafty klesla o pár centov. Takže ako to vlastne tento rok bude? Očakávať návrat vysoký cien, alebo bude toto nový normál, bude drahší benzín alebo nafta?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa