Cena ropy sa dostala opäť do pozornosti verejnosti, keď z dôvodu škrtov produkcie OPEC-u prekonala hranicu 90 dolárov za barel. Od začiatku roka pritom vzrástla len minimálne, keď počas posledných mesiacov len vymazávala pokles z jari a leta.

Refilling,The,Car,With,Fuel,At,The,Gas,Station,And
Neprehliadnite

Päť dôvodov, prečo cena ropy klesá, ale nafta je stále drahá

Oveľa viac sa darilo nafte, ktorá ropu od polovice júla výrazne predbehla. Od mája vzrástla veľkoobchodná cena o 40 percent a na pumpách už cena nafty opäť atakuje ceny benzínu hoci spotrebná daň na nafte je o 14 centov na liter nižšia. Jedným z dôvodov sú škrty produkcie saudskej Arábie.

Ťažkej ropy je málo

Nie je ropa ako ropa, existuje mnoho zmesí, ktoré dokážu po spracovaní priniesť rôzne portfólio produktov. Z takzvanej ľahkej ropy, ako napríklad americká, britská, arabská či nigérijská, sa vyprodukuje veľa benzínu. Z ťažšej ropy, ako je napríklad ruská či venezuelská sa vyrobí viac nafty. Aj niektoré druhy arabskej ropy sa radia k tým ťažším.

Keďže Európa je už niekoľko dekád naftovým kontinentom, jej rafinérie boli zamerané práve na ťažkú ropu, ktorá prúdila z Ruska. Po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu a Západ na Moskvu uvalil sankcie, európske rafinérie sa obzerali po vhodných alternatívach. Saudská Arábia ponúka aj ťažšie zmesi a preto sa stala vhodným dodávateľom.

Následne však začala škrtať svoju produkciu, aby podporila rast cien ropy. Hoci sa vo všeobecnosti očakávalo, že vzhľadom na ceny ropy nad 90 dolárov za barel budú mimoriadne škrty najneskôr v októbri zrušené, Rijád ich potvrdil až do konca tohto roka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa