Kto by to pred rokom povedal, že medziročný rast inflácie o 7,7 percenta v USA bude dôvodom na oslavu. Akcie aj euro rástli tak ako už roky nie a špekuluje sa o veľkom obrate na trhu. Pokles inflácie sa totiž očakáva celé mesiace a doteraz to vždy skončilo sklamaním.

Takto to vyzerá v predajni Action.
Neprehliadnite

Americkí obchodníci odkazujú dodávateľom, aby znížili ceny, inak zrušia objednávky

Dáta za október však ukázali výraznejšie spomalenie inflácie v porovnaní s prognózami. Konsenzus znel, že inflácia zvoľní zo septembrového rastu o 8,3 percenta, ale málokto očakával spomalenie až na 7,7 percenta, čo je najmiernejší rast inflácie od januára 2022.

Situácia sa normalizuje, ceny pôjdu dole

Analytici Morgan Stanley patria do tábora, ktorý predpokladá výrazné spomalenie inflácie v ďalších mesiacoch. Dokonca hovorí o tom, že do konca roka 2023 klesne pod dve percentá, čo by umožnilo centrálnym bankám stimulovať ekonomiku.
Banka uvádza päť hlavných dôvodov, prečo inflácia už čoskoro nebude problém.

Prvým je lepší stav globálneho logistického reťazca, ktorý spôsobuje menšie zdržania ako doteraz. Nedostatok tovarov a komponentov prestáva byť pálčivým problémom. Kľúčová je aj cena prepravy, ktorá od začiatku roka klesla o dve tretiny.

Global container freight rate index, ktorý v sebe zahŕňa ceny prepravy na hlavných svetových trasách, má momentálne hodnotu 3 145 dolárov, na konci roka 2021 to bolo viac ako 9 300 dolárov. Ceny prepravy sú tak o polovicu vyššie ako v roku 2019, ale oveľa nižšie ako boli počas rokov 2021 a 2022.

Inflácia v USA je momentálne 7,7 percenta, ale do konca roka 2023 bude pod dvomi percentami.
Morgan Stanley

Ďalším dôležitým faktorom sú plné sklady obchodníkov, ktorí nazhromaždili tovar práve počas veľkého dopytu počas pandémie, keď globálna preprava spôsobovala meškanie dodávok. Aby prilákali zákazníkov, obchodníci budú musieť ponúkať zľavy.

Veľmi dôležitou zložkou inflácie sú náklady na bývanie, a tie by postupne mali spomaľovať. V prospech utlmenia inflácie by mal hrať aj bázický efekt. Ceny benzínu sú momentálne o 11 percent vyššie ako pred rokom, ale ak ostanú na týchto úrovniach, v marci 2023 budú o 11 percent nižšie ako pred rokom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa