„Zmluvami o ochrane klímy otvoríme novú kapitolu,“ uviedol nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, ktorý sa nevzdáva nádeje na zelenšie zajtrajšky ani v oblasti priemyslu. V rozhovore pre nemeckú mediálnu skupinu Funke Media Group počas uplynulého víkendu vysvetľoval návrh smernice o zmluvách, ktoré by mali byť realitou od začiatku budúceho roka.

Na základe smernice by mal štát podporiť tie priemyselné firmy, ktoré sa zaviažu, že ich výrobné procesy budú čoraz priateľskejšie k zlepšeniu klímy. Ako pripomínajú nemecké médiá, samotné podniky si totiž často nemôžu nákladný prechod na zelenší priemysel dovoliť.

Dohody na 15 rokov

Na verejnosť postupne prenikajú prvé pravidlá a predstavy ministerstva hospodárstva. Ekonomický denník Handelsblatt pripomína, že zmeny by sa mali dotknúť energeticky náročných sektorov vrátane chemického, oceliarskeho či priemyslu na výrobu a spracovanie cementu. Podľa dostupných návrhov by sa dohody o ochrane klímy uzatvárali medzi štátom a firmami na 15 rokov.

Počas nich by firmy, ktoré by svoju výrobu menili na šetrnejšiu k životnému prostrediu, ročne dostávali financie na investičné a prevádzkové náklady na zelenšiu výrobu, najmä s využitím vodíka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa