Bývalý minister financií Ivan Mikloš hovorí o návrhu súčasného rozpočtu a výzvach, ktorým bude čeliť krajina v najbližších rokoch a dekádach.

Ako vnímate návrh rozpočtu na budúci rok?

Do značnej miery je ovplyvnený krízovou situáciou a nevyhnutnosťou reagovať na ňu. Budúci rok nebude konsolidačným rokom z hľadiska verejných financií nikde v Európskej únii, čo je prirodzené. To, že je potrebné pomáhať firmám, verejnému sektoru aj ľuďom, je evidentné. Takže nekritizujem, že je v rozpočte vyčlenených 3,4 miliardy eur, čo zvyšuje deficit práve na úroveň 6,4 percenta HDP.

Zároveň treba ale povedať, že náš deficit bude jeden z najvyšších. A ten dôležitejší štrukturálny deficit, bude tiež jeden z vyšších. Sú tam ale iné problémy.

Aké sú tu?

Zostavovanie rozpočtu nebolo najlepšie, ani najtransparentnejšie, pretože ho vláda schválila v poslednom momente, čo sa síce dialo aj v iných rokoch, ale predtým aspoň prebiehala nejaká širšia debata, aj politická, aj odborná.

Prvým problémom je, čo príde po ňom - či a ako budeme konsolidovať verejné financie, keď už konsolidovať bude nevyhnutné. Každý rok vláda zo zákona povinne pripravuje trojročný rozpočet, ale jedna z chýb tohtoročného je, že rozpočty na roky 2024 a 2025 sú čisto formálne. Tie čísla nikto neberie vážne, pretože napríklad v roku 2024 by mala byť urobená konsolidácia v objeme takmer dve miliardy eur. V rozpočte vôbec nie je ukázané, ako chce vláda konsolidovať, znížením akých výdavkov, prípadne zvýšením akých príjmov.

Kde vidíte druhý problém?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa