Znižovanie pracovného času nemusí na prvé počutie znieť dobre. Zamestnanec musí za kratší čas odrobiť viac, zamestnávateľa to stavia do neľahkej situácie. Prečo je však kratší pracovný čas v konečnom dôsledku výhodný pre všetky typy podnikov a prečo nakoniec má zmysel pre obe strany, to prezrádza pre redakciu TREND analytik z Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník.

Štvordňový pracovný týždeň nie je na Slovensku až taký populárny. Výber tohto pracovného režimu zrejme záleží od toho, či ide o celkové znižovanie bežných pracovných dní alebo o rozdelenie bežných pracovných hodín medzi iný počet dní.

Áno, je dôležité rozlišovať medzi týmito dvoma vecami. Začnem tou druhou. Rozdelenie odpracovaných hodín medzi iný počet dní je podľa súčasnej legislatívy možné. Existujú veci ako fond pracovného času, pružný pracovný čas, nadčasy, ktoré istej skupine zamestnaných umožňujú rozdeliť pracovný čas podľa možností a vôle zamestnanca.

Pracovník si často môže prispôsobiť presný začiatok a koniec práce v daný deň alebo si vytvoriť predĺžený víkend nadčasmi. Ani zamestnávateľ však nemá zviazané ruky. Existujú dôvody, ktoré mu umožňujú prikázať zamestnancovi, v ktorých dňoch má zamestnanec pracovať dlhšie a ktoré nie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa