Opozícia súčasnú vládu tvrdo kritizuje pre nezvládanie pandémie a spôsobenie obrovských hospodárskych škôd. Lenže v minulosti ani ona nenašla recept, ako poraziť krízu a zabrániť obrovskému prepúšťaniu zamestnancov. Pri pohľade na tvrdé ekonomické dáta spred jedenástich rokov kabinet Roberta Fica (Smer) riadil krajinu dokonca ešte o niečo horšie ako súčasná vláda Igora Matoviča (OĽaNO).

Silu slovenskej ekonomiky je najlepšie vidieť na vývoji hrubého domáceho produktu (HDP). Ten sa podľa v piatok zverejnených údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky v roku 2020 prepadol o 5,2 percenta HDP. To je predsa len o niečo lepší výsledok ako v roku 2009, kedy krajina zaznamenala pád na úrovni 5,5 percenta HDP.

Počas predchádzajúcej krízy totiž politikov nenapadlo, že by si mohli požičať peniaze a prispieť fabrikám na udržanie pracovných miest. Tento nápad mal od koho odkopírovať až kabinet I. Matoviča, ktorý po vzore západných krajín spustil nemecký systém skráteného pracovného času označovaný ako kurzarbeit.

R. Fico mal smolu v tom, že európske elity sa v roku 2009 rozhodli s krízou bojovať zavedením takzvaného šrotovného. Preto po vzore západných krajín aj na Slovensku dostali ľudia od štátu štedrý finančný príspevok v prípade, že starý automobil vymenili za nový. Takto nastavený záchranný program mal podporiť výrobu v najviac zasiahnutom automobilovom priemysle.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa