Česi budú tankovať lacnejšie. Od júna do konca septembra 2022 bude v Česku nižšia spotrebná daň na benzín a naftu, aj keď len na štyri mesiace.
Zdroj: Shutterstock
Česi budú tankovať lacnejšie. Od júna do konca septembra 2022 bude v Česku nižšia spotrebná daň na benzín a naftu, aj keď len na štyri mesiace.

Česko: Nižšia spotrebná daň i kontrola marží

Od júna do konca septembra 2022 bude v Česku nižšia spotrebná daň na benzín a naftu. Konkrétne sa zníži o 1,5 českej koruny (0,06 eura) na liter v rámci novely zákona o spotrebných daniach, a to na štyri mesiace. Štvormesačné zníženie dane je vládnou reakciou na zvýšenie cien pohonných hmôt, ktoré podľa analytikov spôsobili hlavne inflačné tlaky a ruská vojna na Ukrajine.

Český minister financií Zbyněk Stanjura (ODS) pri schvaľovaní novely v senáte pripustil, že v prípade nafty by zníženie na minimálnu hranicu stanovenú EÚ mohlo byť trvalé, uviedol portál irozhlas.cz. Z litra benzínu sa teraz odvádza daň 12,84 koruny (0,52 eura) a pri nafte 9,95 koruny (0,40 eura). 

Predpokladaný výpadok príjmov štátneho rozpočtu činí zhruba štyri miliardy českých korún. Štátnemu fondu dopravnej infraštruktúry, ktorý dostáva 9,1 percenta z tejto dane, chce vláda jeho podiel nahradiť. Do konca septembra budú pokračovať kontroly marží u predajcov, aby bola istota, že sa zníženie dane do ceny premietne.

Kabinet vlády Petra Fialu nedávno schválil aj zrušenie cestnej dane pre autá do dvanástich ton a ukončenie primiešavania biozložky do pohonných hmôt. Biozložky sú súčasťou pohonných hmôt od roku 2007, kedy vtedajší kabinet povinnosť zaviedol.

Dodávatelia odvtedy musia povinne primiešavať 4,1 percenta biozložky do benzínu a šesť percent do nafty. Podľa prepočtov českého ministerstva financií by však vďaka zrušeniu povinného primiešavania biozložiek mala cena pohonných hmôt klesnúť v priemere o dve koruny (0,08 eura).