„Ak sa vláda okamžite nespamätá, hrozí, že prvé peniaze na obnovu ekonomiky dostane Slovensko výrazne neskôr, než ostatní. Granty z Fondu obnovy sa totiž nebudú vyplácať všetkým naraz, ale v poradí, v akom budú jednotlivým štátom schválené reformné plány,“ upozorňuje na svojom Facebookovom profile europoslanec Michal Šimečka (PS).

Systém je takto nastavený práve z dôvodu čo najrýchlejšej pomoci pandémiou postihnutým ekonomikám Európskej únie. Preto viacero krajín vrátane susednej Českej republiky už v Bruseli predstavilo svoj reformný plán a momentálne s úradníkmi riešia len technické detaily.

„V deň, keď legislatíva o Fonde obnovy nadobudne účinnosť - pravdepodobne 1. januára 2021 - už len dokument formálne predložia na schválenie Komisii a Rade. Tento proces potrvá dva alebo tri mesiace, a vzápätí môžu dostať prvé peniaze na účet,“ dodal M. Šimečka.

Najšikovnejšie krajiny dostanú prvú finančnú podporu už na jar budúceho roku. Konkrétna výška preddavkov sa má pohybovať v rozmedzí od 10 do 20 percent z celkového objemu grantov. V prípade slovenskej ekonomiky ide o stovky miliónov eur, ktorých použitie zbytočne brzdí súčasná vláda.

Svoj vlastný pohľad na minutie európskych peňazí ako prvý z koalície predstavil predseda Smer Rodina Boris Kollár.
Zdroj: Martin Baumann
Svoj vlastný pohľad na minutie európskych peňazí ako prvý z koalície predstavil predseda Smer Rodina Boris Kollár.

Manažérske zlyhanie Matoviča

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa