Na finančnom trhu to niekedy vyzerá ako v kasíne. Pred dôležitými udalosťami sa uzatvárajú dobre premyslené stávky na to, kam sa finančný trh vydá. Takou dôležitou udalosťou môže byť napríklad zasadnutie centrálnej banky. Pred decembrovým zasadnutím americkej centrálnej banky (Fed) však existovali veľmi odlišné pohľady na ďalší vývoj na trhu.

PK 46 New York - Na snímke budova newyorskej burzy v New Yorku 3. augusta 2022. FOTO TASR/AP

The New York Stock Exchange, Wednesday, Aug. 3, 2022, in New York. (AP Photo/Julia Nikhinson)
Neprehliadnite

Predikcie 2023: Akcie kráčajú po veľmi tenkom ľade, prepadnúť sa môžu o desiatky percent

Podľa posledného investorského prieskumu MLIV Pulse si 37 percent malých investorov myslelo, že akcie sú najlepšou stávkou pred decembrovým zasadnutím Fedu. To znamená, že malí individuálni investori boli zo všetkých ôsmich skupín investorov najviac optimistickí.

Naopak, 40 percent profesionálnych správcov portfólia plánovalo akcie predať, čím sa stali treťou najviac pesimistickou skupinou investorov.

Tento vývoj ilustruje trend, ktorý trvá počas väčšiny tohto roka. Malí investori sú presvedčení, že akcie pôjdu nahor, zatiaľ čo profesionáli sú oveľa opatrnejší. To môže byť výhoda, ale aj nemusí. Kým doteraz bola opatrnosť namieste a tí, čo vo veľkom kupovali akcie začiatkom roka, sú v strate, začínajú sa objavovať náznaky, že tej opatrnosti už môže byť až príliš.

Inštitucionálni investori toho veľa narozprávajú a majú mnoho nápadov, robia však oveľa menej transakcií. Ak sa pozriete na pozície na trhu, mnoho profesionálov v skutočnosti teraz stále vyčkáva niekde bokom.
Art Hogan, hlavný stratég pre finančný trh v spoločnosti B. Riley Wealth

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa