Budapešť čelí vážnemu problému. Sériou zlých rozhodnutí spravila vláda zo svojej krajiny európskeho lídra v zdražovaní. V decembri dosiahla maďarská inflácia rovných 25 percent. Zdražovanie navyše prichádza v čase, keď rast cien vo väčšine európskych krajín spomaľuje a inflácia od novembra do decembra minulého roku stúpla len v troch ďalších štátoch.

Konkrétne vo Švédsku o 0,7 percentuálneho bodu na 10,8 percenta, Islande o 0,2 percentuálneho bodu na 7,2 percenta a Malte o 0,1 percentuálneho bodu na 7,2 percenta. Prudké zdražovanie je vidieť aj na medziročnom porovnaní. Od decembra 2021 do decembra 2022 vzrástla maďarská inflácia o 17,6 percenta. Nikde inde takto prudko ceny nerástli. V rovnakom období na Slovensku stúpli o 9,9 percentuálneho bodu na rovných 15 percent.

Maďarsko je na tom zle aj pri porovnaní maximálnej úrovne inflácie. Minulý rok len v jednom štáte prekonal priemerný rast cien hodnotu 25 percent. V auguste 2022 stúpli ceny o 25,2 percenta v Estónsku. Vlna zdražovania v úvode minulého roka poslala do čela negatívnej štatistiky tri pobaltské krajiny. V prvej trojke sa dlhé mesiace striedali Litva, Lotyšsko a Estónsko. Maďarsko sa na tretie miesto prvý raz dostalo v septembri a už v novembri poskočilo na prvú pozíciu. Jednoznačného lídra z krajiny spravila až decembrová inflácia vo výške 25 percent. Pre porovnanie posledný mesiac vlaňajška vzrástli ceny v Lotyšsku o 20,7 percenta, Litve o 20 a Estónsku o 17,5 percenta.

Stávka na ruské energie nevyšla

Za prudké maďarské zdražovanie môže zrušenie cenových stropov. „Rast inflácie spôsobilo výlučne zvýšenie cien pohonných hmôt,“ konštatuje Maďarská národná banka. Budapešť stanovila maximálne ceny palív ešte v novembri 2021. Aj táto regulácia prispela k tomu, že vo vlaňajších voľbách obhájil víťazstvo premiér Viktor Orbán a ním vedená politická strana Fidesz.

Maximálne ceny palív mala krajina dlhodobo utiahnuť práve vďaka výrobe z lacnej ruskej ropy. Lenže maďarská rafinéria MOL nebola schopná pokryť celý trh a už v lete obmedzila predaj zlacneného paliva na 50 litrov na osobu. Práve permanentný nedostatok pohonných hmôt prinútil vládu nakoniec regulované ceny zrušiť a výsledkom je rekordná inflácia.

Maďarsku stávka na lacné ruské energie nevyšla ani pri iných komoditách. V lete minulého roku boli na historických maximách ceny elektriny a plynu. Budapešť si v tom čase ako jedna z mála vlád dokázala udržať viac-menej bezproblémový prístup k ruskej rope a plynu. Nebolo to zadarmo. V celej Európskej únii záujmy ruského prezidenta Vladimira Putina najviac obhajuje V. Orbán. Maďarsko napríklad ako jediná krajina Európskej únie doteraz neschválilo Švédsku ani Fínsku vstup do NATO.

Napriek tomu ruské energie pravdepodobne nie sú až také lacné, ako Maďari pôvodne očakávali. S dvojmesačným oneskorením kopírujú trhové ceny stanovené na burze v Holandsku. O takto nastavených kontraktoch informoval maďarský ekonomický portál G7.hu. Miestna vláda tieto informácie nepotvrdila ani nevyvrátila.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa