Distribúcia a dovoz tovarov zo zahraničia na Slovensko zažili za uplynulé dva roky obdobie plné výkyvov. Ovplyvňovala to neistota aj rekordné sumy za námornú dopravu. Ako sa menili ceny lodných kontajnerov, ako sa to odrazilo na cenách produktov a aká je situácia dnes. O tom vo videorozhovore pre TREND hovorí David Fuchs, CEO spoločnosti Agora DMT, ktorá distribuuje mnohé produkty svetových značiek aj na Slovensko.

Cez leto ste povedali, že za tovar z Ázie si priplatíme, čo spôsobuje silný dolár aj ceny dopravcov – aká je aktuálna situácia?

Presne k tomu došlo a dochádza. Skutočne pre silný dolár a nárast cien obalového materiálu a logistických cien došlo k nárastu cien pre spotrebiteľa.

Ktoré okolnosti momentálne najviac ovplyvňujú distribúciu tovarov do strednej Európy? Ako dlho trvá preprava tovaru?

Záleží na druhu dopravy. Najkratšia je letecká doprava - napríklad keď dnes zadám výrobu nejakého výrobku, tak viem, že približne za mesiac mám ten výrobok z Ázie na sklade v Európe. Čo sa týka vlakovej dopravy, tak hovoríme približne o dvoch mesiacoch a v prípade lodnej dopravy tri, tri a pol mesiaca.

V akých sumách sa pohybuje aktuálna cena kontajnerovej lodnej dopravy?

V tejto chvíli veľký kontajner stojí približne deväť tisíc amerických dolárov. Ak by som to mal porovnať so stavom, ktorý bol úplne „ustrelený“ na konci minulého roka, kedy cena tohto kontajnera bola osemnásťtisíc dolárov, tak momentálne sme na polovici, čo je pekné, ale pokiaľ to dám do časovej osi i pred covidom, tak covid sme spoznali na začiatku roka 2020, ceny na konci roka 2019 boli tri, tri a pol tisíc strop za veľký kontajner – to znamená, že aj napriek tomu 50-percentnému poklesu v tomto roku, sme stále na trojnásobných cenách oproti predcovidovým.

Ako sa toto všetko odráža na cenách produktov, ktoré k nám prichádzajú a ktoré sa objavia aj na predvianočnom trhu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa