Ceny amerického benzínu sa v tomto období pohybujú niekde pri hodnote štyri a pol amerického dolára za galón, čo je v prepočte asi 1,19 dolára za liter, respektíve 1,12 eura. Pri porovnaní amerických cenoviek s tými na Slovensku je to zjavne úplne iná cenová liga.

Tankovanie nafty
Neprehliadnite

Päť dôvodov, prečo bude nafta stáť dve eurá za liter

Porovnanie však trochu kríva, pretože cenový benchmark benzínu v USA je zmes, ktorá by na Slovensku nerozhýbala ani kosačku. Ide o takzvaný regular gasoline, čiže 87-oktánový benzín. Kto chce aspoň 91-oktán, musí v Amerike siahnuť po prémiovom palive a zaplatiť 5,2 dolára za galón. Stále je to však menej ako 1,3 eura za liter.

Rast cien benzínu v USA dobieha Európu

Na jednej strane dáva zmysel, že najväčší producent ropy na svete poskytuje občanom lacnejší benzín, no na druhej strane, hoci má USA ropy zatiaľ dosť, ceny benzínu tam rastú rovnako rýchlo, ak nie ešte rýchlejšie, ako v Európe.

USA sú čistým exportérom palív a americké rafinérie dôležitým hráčom na globálnom trhu. Benzín putuje tam, kde je cena najvyššia. V súčasnosti putuje aj do Európy, ktorá rieši, ako zastaviť importy ruskej ropy a palív.

Palivá z USA prúdia tam, kde je najlepšia cena

USA sú čistým exportérom palív a momentálne v čistom exportujú 6,3 milióna barelov palív denne, čo je najviac v histórii. V Európe pomohli dodávky stabilizovať ceny benzínu a nafty. V tom istom čase ceny v USA stúpli na nové tohtoročné maximá. Biznis je biznis.

Exporty palív z USA dosiahli za posledný mesiac objem 6,3 milióna barelov denne, čo je historický rekord. Deje sa to napriek tomu, že zásoby palív sú nízke, hlavne zásoby nafty, ktoré sú najnižšie od apríla 2008. Biznis je biznis, a tak tovar ide tam, kde najlepšie platia.

Ceny palív v Európe sú síce vysoké, no od polovice marca stagnujú, v USA sa zasa v máji prepisovali rekordy, no ceny tam sa zdajú oproti tým európskym príjemne nízke. Za 1,3 eura na liter sa na Slovensku tankovalo naposledy asi na začiatku minulého roka.

Na Slovensku sa účtuje štvornásobná daň a ešte aj DPH

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa