Nedostatok návrhov na kúpeľnú liečbu, karanténne opatrenia pre cudzincov a obavy domácich samoplatiacich klientov spôsobili, že začiatkom tohto roka boli prakticky všetky liečebné kúpele na Slovensku zatvorené.

V lete síce na chvíľu ožili, ale s príchodom tretej vlny koronavírusu sa nad ich podnikaním zaťahujú opäť mračná. Navyše väčšina z nich už funguje podľa covid automatu v čiernych okresoch. Prežijú túto zimu?

Čierny scenár

„Ďalší vývoj je stále nepriaznivý, viac-menej kopíruje rok 2020. A to nás čakajú zvýšené náklady na energie, potraviny, zvýšenie minimálnej mzdy a zvyšovanie platov zdravotníckych pracovníkov a vyššie náklady na hygienické a epidemiologické opatrenia. Situácia je už teraz naozaj kritická,“ hodnotí situácia v tomto sektore Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov.

Vstupná hala Kúpeľného hotela Pax, 5. mája 2020 v Kúpeľoch Trenčianske Teplice.
Neprehliadnite

Slovenské kúpeľníctvo potrebuje záchranné koleso, inak sa prepadne ešte hlbšie

Kúpele, oslovené TRENDom, hovoria o nižších počtoch samoplatcov aj v tomto roku. Práve títo klienti zvyčajne „dotovali“ straty, ktoré majú kúpeli zo štátnych poistencov, na ktorých štát cez zdravotné poisťovne neplatí dosť na to, aby kúpeľom pokryli všetky náklady.

Navyše, okrem cudzincov a samoplatcov výrazne klesli aj pobyty hradené zdravotnými poisťovňami, keďže kúpeľná starostlivosť nadväzuje na prechádzajúcu ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť. A tá bola tiež cez lockdown obmedzená. V praxi priniesli komplikácie storná pobytov a posúvanie termínov.

Čierna sezóna, menej pacientov

Od pondelka 15. novembra vstúpili do čiernej zóny aj kúpele v Piešťanoch. Počet hostí v ich zariadeniach značne klesá. „Takže to bude mať opäť negatívny dopad na počty pacientov ubytovaných v našich kúpeľoch,“ potvrdzuje Andreas Schuster, generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa