V stredu zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR prerozdelenie Plánu obnovy. Z balíka v objeme 5,84 miliardy eur bude čerpať desať ministerstiev. Najviac rezort zdravotníctva, konkrétne vo výške vyše 1,2 miliardy. Za to by sa mali stavať nemocnice a modernizovať tie, ktoré sú zastarané, resp. umiestnené v nevyhovujúcej infraštruktúre.

„Pandémia nám odhalila neschopnosť nemocníc sa reprofilizovať rýchlo a cielene, pretože ich infraštruktúra to neumožňuje, keďže budovy sú roztrúsené, presun pacientov je náročný a je tam procesne náročné dosiahnuť medicínu 21. storočia. Nie je to len o prístrojovom vybavení. To keď je v nevyhovujúcom prostredí, nevieme dosiahnuť požadované výsledky,“ vysvetlila počas tlačovej diskusie Iveta Griačová, generálna riaditeľka Sekcie efektívneho hospodárenia ministerstva zdravotníctva ešte v polovici decembra minulého roka.

Ministerstvo školstva, vedy a výskumu SR z balíka získa 1,025 miliardy eur.

Viacerých zarazilo, prečo sa do zoznamu plánu obnovy nedostalo aj Ministerstvo kultúry (MK) SR. Ministerka Natália Milanová (OĽaNO) po zvolení do funkcie viackrát spomínala, že pre kultúru zabezpečí dostatok financií a nenechá „kultúru na chvoste“. V tomto prípade sa jej to nepodarilo.

Vezmú z iných rezortov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa