Slovensko sa stalo významnou plynovou križovatkou, ktorou plyn môže prúdiť všetkými smermi. Kapacita plynovodov je dostatočná na to, aby nimi mohol pritiecť dostatok plynu pre našu spotrebu.

Dovoz LNG
Neprehliadnite

Je to potvrdené: LNG je tu. Slovensko uniká z plynového zovretia

Samotné plynové rúry nestačia, pokiaľ v nich chýba samotná surovina. Tú treba následne uskladniť aj na zimu. Počas nej je totiž spotreba najvyššia a žiaden plynovod nedokáže zásobovať domácnosti aj priemysel naraz.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pred letom tvrdil, že dve tretiny našej spotreby pokrývame iným ako ruským plynom a v prípade najhoršieho scenára, v ktorom by sa prúd paliva z východu zastavil, sú pripravené riešenia na úplné nahradenie ruských dodávok. Dnes je skutočne prúd ruského plynu výrazne obmedzený.

Cez plynovod Bratstvo vedúci cez Ukrajinu tečú do Európy už len posledné dodávky.
Pre Slovensko sú z pohľadu zachovania energetickej bezpečnosti kľúčové tri vstupné resp. výstupné body. Okrem Veľkých Kapušian, ktorými preteká plyn z ruského Gazpromu, je tesne za českými hranicami bod Lanžhot.

Cez tento bod prúdi plyn smerom na západ do Čiech a Nemecka. Prúdiť však môže aj opačným smerom a priviezť na Slovensko plyn z plynovodu Nord Stream, alebo zo Severného mora.

Poľsko-slovenský plynovod Zlatý zvar
Hoci sa veľa hovorí o prepojení Poľska a Slovenska cez plynovod Zlatý zvar, ten je pre Slovensko zatiaľ skôr doplnkovou alternatívou. Hoci je jeho kapacita pre Slovensko dostatočná, LNG terminál na jeho konci Świnoujście v Baltskom mori je podľa generálneho riaditeľa SPP Richard Prokypčáka kompletne rezervovaný. Poľsko pracuje na ďalšom LNG termináli, ten však nebude skôr ako za dva roky. Fakt, že je terminál v Baltskom mori plne rezervovaný, neznamená, že je plne obsadený aj plynovod. Len doň treba dostať plyn z iného terminálu. V tomto prípade je možné využiť prepojenie na Baltic Pipe. To bude možné od januára 2023.

Tretím strategickým bodom je Baumgarten, cez ktorý pretekal značný objem ruského plynu pre Rakúsko a Taliansko. V opačnom smere môže tento plynovod priniesť plyn napríklad z LNG terminálov z Talianska či Chorvátska. Do budúcnosti sa počíta aj s Alžírskom.

Prepad o polovicu za dva roky

Vzhľadom na obmedzovanie dodávok plynu z východu neprekvapí, že cez Veľké Kapušany prúdi najmenej plynu za posledné roky. Kým od januára od augusta 2020 pritieklo cez tento bod 253 terawatthodín (TWh) zemného plynu, v tom istom období roka 2021 to bolo 195 TWh a tento rok len 128 TWh.

Väčšina z tohto objemu (takmer 90 percent) prúdi ďalej na juh cez Baumgarten. Zvyšok spotrebujeme resp. tlačíme do zásobníkov na Slovensku. Ročná spotreba plynu na Slovensku prestavuje približne 50 TWh plynu. Zatiaľ čo minulý rok predstavoval prítok cez Veľké Kapušany takmer 70 percent všetkého importu, tento rok je to 62 percent.

Veľké Kapušany prestavujú veľký objem, z ktorého len malá časť zostáva na Slovensku, pri ostatných plynovodoch je to inak. Tam v podstate všetok import zostáva tu. Po zastavení Nord Stream to platí definitívne.

Nord Stream stojí, nórsky plyn ale prúdi

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa