Žiadateľ, ktorý plánuje využiť európske peniaze na obnovu vlastného domu a zároveň ušetriť na platbách za energie, by mal v prvom rade zistiť, či spĺňa podmienky. To isté platí aj pre dom, ktorý má byť obnovený. Nie je nič horšie ako začať dávať dokopy podklady a uprostred procesu zistiť, že to bolo zbytočné.

Kompletný zoznam podmienok sa nachádza aj na stránke Obnov Domov s tým, že niektoré podklady, ako napríklad technický list, budú ešte upresnené a zverejnené budú aj ich vzory.

Karmínový dom v americkom Washingtone rozhodne zaujme.
Neprehliadnite

Kto môže dostať 19-tisíc eur a ušetriť na energiách

Pokiaľ sú podmienky splnené, je potrebné si premyslieť rozsah úprav domu a obrátiť sa na stavebný úrad. Ten určí, či je potrebné stavebné konanie, alebo stačí ohlásenie drobnej stavby. Vo všeobecnosti si dokáže všetky podklady okrem stanoviska stavebného úradu a energetického certifikátu žiadateľ obstarať sám.

Od toho, či bude potrebné stavebné povolenie, závisí mnoho vecí. Ak sa vyžaduje, je potrebná projektová dokumentácia, ktorá ide na stavebný úrad a aj ako príloha k žiadosti o dotáciu.

Nie vždy je potrebné stavebné povolenie

Ak však žiadateľ plánuje robiť drobné zmeny, ako je výmena okien (bez zmeny veľkosti otvorov), inštalácia solárnych panelov, zateplenie, výmena strechy či kotla, k tomu stavebné povolenie nie je potrebné.

V tom prípade sa treba so stavebným úradom dohodnúť, či je potrebné podať ohlásenie drobnej stavby. Pre potreby žiadosti o dotáciu dá žiadateľ urobiť energetický certifikát, ktorý dokáže urobiť projektant.

Energetický certifikát a ďalšie podklady od projektantov stoja peniaze a do určite výšky je možné si ich následne nechať preplatiť z dotácie.

Dotácia preplatí aj časť papierov
Z dotácie je možné preplatiť aj náklady na projekt či energetický certifikát, maximálne do 1 700 eur.

Po získaní stanoviska stavebného úradu a energetického certifikátu doloží žiadateľ zvyšné podklady a môže podať žiadosť. Tá sa dá podať elektronicky na stránke Obnov Domov, alebo na jednej z desiatich pobočiek Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). K dispozícii je aj infolinka 0800 144 440.

Stavebný úrad a stavebné firmy oslovte čo najskôr

Vzhľadom na aktuálnu situáciu na stavebnom trhu je potrebné čo najskôr osloviť stavebné firmy aj s požiadavkou o rozpočet. Výberové konanie sa môže natiahnuť na celé týždne a stavebné firmy majú plné kalendáre, takže s prípadným víťazom je dobré mať čo najskôr dohodnutý termín realizácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa