Európska centrálna banka (ECB) musí zatiaľ ponechať svoje kohútiky s peniazmi naplno otvorené, pretože ekonomika eurozóny napriek pokroku pri očkovaní stále zápasí s pandémiou. Uviedol to člen Rady guvernérov ECB a guvernér gréckej centrálnej banky Jannis Sturnaras (na snímke).

Počet nových prípadov v  EÚ klesá a počet zaočkovaných rastie, ale podľa J. Sturnarasa zotavovanie hospodárstva zostáva krehké. Hoci inflácia naberá tempo, nie sú dôkazy, že si ho v dohľadnej budúcnosti udrží, preto je podľa neho priskoro na to, aby ECB spomalila nákupy dlhopisov. „Samozrejme, došlo k zrýchleniu očkovania, ale stále existujú cestovné obmedzenia, takže nemôžem povedať, že sme už vyšli z lesa,“ povedal J. Sturnaras v rozhovore pre Reuters.

ECB zvýšila nákupy v polovici marca a odvtedy sa pohybujú na úrovni 80 miliárd eur mesačne. Niektorí konzervatívni členovia Rady guvernérov ECB ich navrhujú obmedziť, ale prezidentka ECB Christine Lagardová (na snímke) naznačila, že na diskusiu o ukončení mimoriadnych opatrení je príliš skoro. Podľa členky Predstavenstva ECB Isabel Schnabelovej ekonomika eurozóny už dosiahla bod obratu a nedávny nárast nákladov na pôžičky odráža lepšie základy.

J. Sturnaras komentoval aj zmenu klímy, ktorá podľa neho vytvára volatilitu v cenovej hladine aj v ekonomike. „Takže to musíme zohľadniť vo svojich modeloch a môžeme použiť niektoré zo svojich nástrojov, aby sme to ovplyvnili, napríklad ekologizáciu vlastného portfólia,“ dodal v súvislosti s nákupmi dlhopisov.

Ako dostať výrobu čipov do Európy

Nemecko a Francúzsko vzhľadom na aktuálny nedostatok čipov podporujú investície do produkcie polovodičov v EÚ a chcú urýchliť vznik plánovanej európskej aliancie v tejto oblasti. Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire označil polovodiče za „novú ropu“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa