Z pohľadu ekonóma je situácia jednoduchá. Inflácia dlhodobo presahujúca mzdy znamená, že reálny príjem ľudí sa prepadá do záporných hodnôt. Už si nemôžu dovoliť kupovať toľko, čo v minulosti – musia šetriť. Následkom sú nižšie výdavky a tým pádom aj nižšie tržby firiem.

Táto téza sa začína zhmotňovať vo viacerých krajinách sveta, a už aj na Slovensku. Vysoký rast spotrebiteľských cien spôsobil pokles reálnych miezd takmer vo všetkých odvetviach. Zamestnanosť klesla až v polovici sledovaných odvetví, najviac zasiahnutý bol priemysel a veľkoobchod, ukázali dáta zverejnené vo štvrtok.

Tržby maloobchodu počas septembra 2022 boli medziročne nižšie, a to o 4,9 percenta, píše štatistický úrad. Po dlhom období medziročných prírastkov tak druhý mesiac po sebe maloobchodné predajne mali nižšie tržby ako v rovnakom období pred rokom. Finálna spotreba domácností pritom tvorí viac ako polovicu HDP Slovenska.

Maloobchodné tržby nie sú jediným problémom slovenskej ekonomiky. Priemyselná produkcia v septembri 2022 medziročne poklesla o 1,9 percenta a klesá už štvrtý mesiac v rade. Najväčší pokles medziročne zaznamenala výroba chemických produktov, ktorá poklesla o vyše 40 percent. Neprekvapuje ani dodávka elektriny a plynu, ktorá poklesla o 30 percent.

Naopak, slovenský priemysel ťahal jeho najsilnejší segment – automotive. Ten vzrástol o vyše 20 percent a dokázal potiahnuť aj slovenský export, hoci negatívne saldo obchodu v tomto roku dosahuje už dve miliardy eur. Pri pohľade na výkonnosť automotive a slabosť spotrebiteľov po celom svete je len otázkou mesiacov, kedy sa výroba prudko spomalí aj tu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa