Pred októbrovým summitom Európskeho politického spoločenstva v Prahe sa českí poprední politici stretli s katarským emirom, šejkom Tamímom bin Hamadom Ál Sáním. Katarský minister pre energetiku Saad al-Kaabi pred pár dňami uviedol, že energetická kríza môže trvať ďalšie tri roky. TREND zisťoval, aký význam mala nedávna návšteva pre Česko aj v súvislosti s budúcimi dodávkami skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy a či trvajú Katarčania na dlhodobých kontraktoch aj na desiatky rokov.

Podarilo sa Česku s Katarom nadviazať užšiu spoluprácu pri dodávkach skvapalneného plynu?

Nedávna návšteva katarského emira mala posilniť vzájomné bilaterálne vzťahy, ktoré sú podmienkou pre budúcu spoluprácu, nielen v rámci LNG. Išlo o nastavenie rámca medzi dvoma krajinami, ktorý neskôr povedie okrem iného k prehĺbeniu ekonomickej spolupráce vrátane prípadných dodávok skvapalneného plynu.

O akom prípadnom časovom horizonte hovoríme, ak ide o dodávky LNG?

V tejto chvíli Katar nemá žiadne významnejšie objemy skvapalneného plynu navyše, mimo zazmluvnených objemov, najmä so svojimi ázijskými partnermi. To znamená, že ak by sa realizovala akákoľvek budúca spolupráca, tak to bude skôr v strednodobom horizonte, rádovo v jednotkách rokov. To neznamená, že už teraz nemožno hovoriť o nejakej spolupráci do budúcna. Takže návšteva emira vytvorila dobrý politický rámec okrem iného aj na prípadné rokovania o tejto téme.

Katarský minister pre energetiku a generálny riaditeľ podniku Qatar Energy Saad al-Kaabi pripomenul, že pre Katar sú dôležité dlhodobé kontrakty, ktoré sa uzatvárajú niekedy aj na 15 až 20 rokov. S tým majú viacerí európski politici problém. Ako to ovplyvňuje rokovania?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa