Katar ako krajina, ktorá je najväčším svetovým vývozcom skvapalneného zemného plynu, má v súčasnej energetickej kríze významnú úlohu. V čase, keď sa európske krajiny chcú čoraz orientovať na diverzifikáciu a väčšie možnosti LNG dodávok, sú dohody s Katarom horúcou témou a do Dauhy preto v uplynulých mesiacoch cestovalo viacero delegácií z Európy. V Česku sa na posilnenie vzájomných vzťahov intenzívne pripravovali už dlhší čas.

Česká republika nedávno v Katare otvorila svoju ambasádu. Jej vedenia sa ujal veľvyslanec Petr Chalupecký. Pred pár dňami sa zase podarilo zrealizovať dlhšie plánovanú návštevu katarského emira. Tamím bin Hamad as Sání pricestoval do Prahy krátko predtým, ako do českej metropoly začali prichádzať predstavitelia európskych krajín, ktorí sa mali zúčastniť prvého neformálneho zasadania nového formátu – Európskeho politického spoločenstva. Hlavnou témou boli aktuálne výzvy, najmä v energetike.

Aj keď české médiá písali o tom, že emir odišiel z Česka predčasne, pretože sa ako hosť nemohol zúčastniť spomínanej schôdzky vrcholných európskych politikov, zdá sa, že česko-katarské plány na posilnenie vzájomnej spolupráce pokračujú podľa plánu.

V Katare sú tretie najväčšie zásoby zemného plynu na svete. Okrem iného je aj sídlom Fóra krajín vyvážajúcich plyn (Gas Exporting Countries Forum,GECF), ktorého členovia spolu kontrolujú 71 percent svetových zásob zemného plynu.

Česko rovnako ako ďalšie európske krajiny v tomto čase hľadá náhradu za dodávky ruského plynu. Česi vidia veľký potenciál práve v katarských dodávkach LNG. Už počas leta Katar navštívili traja českí ministri. Z rezortov priemyslu a obchodu, financií a dopravy boli zisťovať priamo na mieste, ako nadviazať s Katarom užšiu spoluprácu v jednotlivých oblastiach.

Zmluvy na desaťročia

Podmienky budúcich zmlúv sa s Katarom dohadujú dlho, no zvyčajne sa aj uzatvárajú na dlhé obdobie. Katar väčšinou uzatvára dlhodobé, často dvadsaťročné kontrakty.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa