Mzdy nerastú tak, ako si zamestnanci želajú. Ich výdavky na potraviny, elektrinu a bývanie sa totiž s rastúcou infláciou neustále zvyšujú. Odborníci preto očakávajú, že ľudia budú prechádzať z jednej práce do druhej, aby si finančne polepšili.

Mnoho ľudí „preskočí“ aj za hranice Slovenska. Prázdne miesta, ktoré po nich zostanú, sa však len tak ľahko nezaplnia. Kto bude namiesto nich pracovať a prečo krajina vedome zaostáva v napredovaní a stráca svoju konkurencieschopnosť, približuje manažér Term&Perm personálnej agentúry Grafton Branislav Jančuška.

Trendom na trhu práce sa v súčasnosti stáva job hopping - doslova skákanie z práce do práce v snahe finančne si polepšiť. Čo to v praxi znamená?

Kým v uplynulých dvoch rokoch zamestnanci uprednostňovali istotu práce pred mzdou, v súčasnosti je to naopak. Tlak na zamestnávateľov sa neúprosne zvýši, pretože ľudia nedokážu pokryť straty v rodinných rozpočtoch, budú si však chcieť udržať svoju životnú úroveň alebo aspoň nepocítiť v celom rozsahu dôsledky jej poklesu. Budú sa teda snažiť získať čo najvyššiu možnú mzdu vo svojom odbore.

Na snímke v popredí podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po tom, čo vláda schválila návrh štátneho rozpočtu v Bratislave v piatok 14. októbra 2022. V pozadí zľava minister hospodárstva Karel Hirman, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO), minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) a ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Sľúbime pomoc, lacné energie a dobre bude. Nebude, na milióny eur od Hirmana treba zabudnúť

Dá sa percentuálne vyjadriť, o aký veľký presun zamestnancov môže ísť?

Toto je veľmi komplikované odhadnúť, nakoľko môže ísť o pracovníkov z rôznych odvetví a profesií.

V akej miere hrozí výrazný odliv do zahraničia?

V prípade, že vláda nepodnikne adekvátne kroky na stabilizáciu ekonomiky či boj s energetickou krízou, určite hrozí, že si budú slovenskí pracovníci hľadať lepšie ponuky. Slovensko stráca svoju konkurencieschopnosť. Práve zahraničie, najmä Česko, je nám jazykovo blízke, navyše poskytuje vyššie mzdy. Rovnako pôjde aj o Rakúsko, Nemecko či Poľsko. Preto je vysoko pravdepodobné, že časť pracovníkov odíde za lepšími ponukami do zahraničia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa