Finančné sankcie uvalené na Rusko sa začínajú prejavovať aj v  Česku. Tvrdo doľahli na banku Sberbank Europe. Je to európska divízia ruskej Sberbank, pričom pod ňu spadá  aj česká divízia.

Európske regulačné úrady informujú, že  je v úpadku alebo jej úpadok hrozí. Česká národná banka (ČNB)  chce banke odobrať licenciu, oficiálne oznámila jej platobnú neschopnosť. Ide o najväčšiu ruskú banku, ktorú vlastní priamo ruská centrálna banka, zvyšok jej akcií je na ruskej burze.  

Chceli expandovať, padnú

Niektoré vety vraj zrejú rýchlejšie ako víno. Čas ukáže, ako  sa veci majú. Šéfka českej Sberbank Marijana Vasilescu ešte pred pár dňami apelovala, aby sa  politika a biznis nemiešali.

„Diplomatické vzťahy sa občas zhoršujúalebo naopak zlepšujú, to platí pre väčšinu krajín, Rusko nie je výnimka. Mali by sme sa skôr sústrediť na biznisové záujmy,“ konštatovala pre denník E15. Pre portál penize.cz zase spresnila, že chystajú ďalšiu expanziu v Česku, rozhovor s ňou vyšiel 17. februára, teda krátko pred útokom Ruska na Ukrajinu. Dnes je všetkým plánom koniec. 

So zhruba 120-tisíckami klientov banka bola na českom trhu menší hráč. U českých susedov mala 25 pobočiek. V minulosti pôsobila aj na Slovensku, v roku 2017 ju prebrala Prima banka. Táto spoločnosť sa stala jej právnym nástupcom a prešli na ňu všetky zmluvné vzťahy.

Banka bez klientov, klienti bez banky

Klienti českej Sberbank sa už k  účtom  nedostanú. Nefunguje elektronické bankovníctvo ani pobočky, uvádza portál penize.cz. Banka dnes (28. februára) oznámila, že umožní robiť kartové transakcie s denným limitom tisíc českých korún (40 eur) na kartu. Ďalej  prijíma splátky hypoték a spotrebiteľských úverov, iné prichádzajúce platby odmieta.

Súkromné osoby, podnikatelia, firmy aj neziskové organizácie, ktoré so Sberbank spolupracovali, obchodovali alebo v banke mali účty, sa už pred pár dňami od nej verejne dištancovali. Pred jej pobočkami sa uplynulý týždeň  tvorili dlhé rady.

Ľudia si chceli vybrať hotovosť, stratili dôveru v jej služby, uviedol portál Seznam.cz. Mnohí sa snažili previesť  financie do iných bankových inštitúcií a rušili účty. Na každého sa síce nedostalo, ale o peniaze väčšina ľudí nepríde.

Ako uviedol guvernér ČNB Jiří Rusnok pád Sberbank by sa nemal dotknúť bankového sektora v Česku. „Ide iba o problém dotyčnej banky, ktorý je spôsobený sankciami spojencov Ukrajiny na „finančnom bojovom poli“ proti Ruskej federácii za jej agresiu na Ukrajine.

„Ide o izolovaný a špecifický problém banky, ktorá nie je významná z hľadiska tuzemského bankového sektora. Ten  aj naďalej zostáva jedným z najrobustnejších a najstabilnejších v Európe,“ uviedol guvernér pre denik.cz. Čo to reálne znamená pre klientov? Pozrite si to nižšie.