Energetická kríza, poloprázdne zásobníky, obavy zo zimy, invázia na Ukrajinu, hrozba odstávky dodávok z Ruska, niekoľkonásobné ceny plynu, ktoré zároveň dvíhajú ceny elektrickej energie a prispievajú k rastu inflácie. Riziko energetickej chudoby ohrozujúce veľkú skupinu obyvateľstva sa stalo nočnou morou voličov rovnako ako politikov.

Bezplatnú dodávku zemného plynu doteraz Gazprom zabezpečoval len pre večné ohne pri pamätníkoch v mestách s titulom Mesto-hrdina alebo Mesto bojovej slávy.
Neprehliadnite

Plynári sa musia prispôsobiť novej realite, inak skrachujú

Posledné týždne sa však udialo niekoľko prevratných noviniek, ktoré naznačujú, že najhoršie by sme mohli mať za sebou. Na Slovensko prúdi zo západu nórsky plyn a podpísaný aj ďalší kontrakt, ktorý zabezpečí dodávky LNG cez terminály v Chorvátsku, Taliansku, Belgicku aj Veľkej Británii. Okrem toho stále prúdi aj plyn z Gazpromu.

Tri zdroje dodávok plynu zo štyroch svetových strán

Kompresorová stanica na hranici medzi Poľskom a Slovenskom, ktorá je umiestnená na plynovode Zlatý zvar, je pripravená na testovaciu prevádzku, ktorá začne v júli. Na Slovenskom území je vybudovaný sto kilometrov dlhý plynovod až do Veľkých Kapušian, ktorý má kapacitu 4,7 miliárd kubických metrov ročne, čo je takmer celá spotreba Slovenska.

V realite to znamená, že slovenský SPP si môže vyberať z troch zdrojov dodávok plynu. Ruský plyn, nórsky plyn a LNG. Ide o dlhodobé kontrakty, ktoré poskytujú flexibilitu, dodávky prostredníctvom nich je možné navýšiť aj znížiť.
Závislosť od ruského plynu klesla z úrovne 60 – 70 percent na približne 30 percent.

Kľúčové je, že nové dodávky nie sú drahšie ako ruské dodávky. V niektorých prípadoch sú dokonca lacnejšie. A keďže sem zo západu a východu prúdi viac plynu ako potrebujeme, plnia sa zásobníky. Rýchlym tempom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa