Bujaré oslavy nižšej ako očakávanej inflácie v USA sa ešte stále neskončili. Akcie sa po prudkom raste naďalej pokúšajú vylepšiť niekoľkomesačné maximá. Časť investorov si totiž myslí, že Fed konečne spomalí tempo zvyšovania sadzieb. To možno bolo dôležité doteraz, ale situácia sa mení.

Takto to vyzerá v predajni Action.
Neprehliadnite

Americkí obchodníci odkazujú dodávateľom, aby znížili ceny, inak zrušia objednávky

Iní investori dobre vedia, že bez ohľadu na to, čo urobí Fed, akciám teraz nepomôže nič. Firma ktorá nezarába, bude stáť menej, či sú úroky na nule alebo na úrovni piatich percent. Preto je bežné, že akcie počas recesie padajú. Recesia prichádza aj teraz a s ňou aj skutočné zúčtovanie akcií s finančnou realitou.

Doteraz totiž akcie padali z dôvodu poklesu ich ocenenia. Inak povedané, za každý dolár zisku firiem boli investori ochotní zaplatiť menej, pretože výnosy dlhopisov, ktoré sú alternatívou akcií, prudko stúpli. Teraz však nastáva nová etapa, pretože tých zarobených dolárov bude menej. Oveľa menej.

Varovné kontrolky už blikajú

Na kontrolnom paneli veľkých investičných fondov už nejaký čas blikajú varovné kontrolky. Analytici odhadujú zisky spoločností, a tie odhady sú čoraz nižšie. Tempo poklesu výhľadov ziskov jednoznačne hovorí, že ekonomika ide do recesie. To samo o sebe nemôže byť prekvapením, o recesii v USA či eurozóne sa hovorí minimálne pol roka.

Problém je inde. Akcie ešte len začínajú svoje zúčtovanie s finančnou realitou. Počas recesie padajú zisky spoločností oveľa viac, ako klesli doteraz. Čo je horšie, odhady do ďalšieho obdobia sú zjavne len zbožným želaním analytikov. Vyhliadky nedávajú zmysel, jedine že by sa v najbližšom horizonte ešte upravovali – smerom nadol. Kto tomuto rozumie, na ďalší rast akcií nestaví ani deravý groš.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa