Bratislavská rafinéria Slovnaft prešla modernizáciou, ktorá zvýši produkciu polypropylénu a zároveň zníži environmentálnu záťaž. Investícia v hodnote 63 miliónov eur patrí k najväčším v posledných dvoch desaťročiach a reflektuje stratégiu znižovania fosílnych palív v prospech výroby plastov. Tento krok je súčasťou dlhodobej vízie Skupiny MOL 2030+ Shape Tomorrow, ktorá sa zameriava na transformáciu petrochemického priemyslu v súlade s modernými ekologickými a ekonomickými trendmi.

Rozšírenie kapacity výroby

Spoločnosť Slovnaft zvýšila výrobnú kapacitu polypropylénu na 300-tisíc ton ročne, čo predstavuje nárast o 33-tisíc ton. Polypropylén sa vyrába v približne 20 špecifikáciách, pričom najžiadanejšie druhy budú dostupnejšie pre zákazníkov.

V rámci rekonštrukcie výrobnej jednotky PP3 pribudlo 16 nových skladovacích síl k existujúcim 45 silám, čím sa výrazne rozšírila logistická infraštruktúra. Vylepšené technológie zároveň znižujú objem vypúšťaných emisií a zvyšujú bezpečnosť zamestnancov.

„Modernizácia a rozšírenie výroby polypropylénu v Slovnafte potvrdzujú vytýčenú cestu Skupiny MOL, ktorá chce postupne znížiť produkciu fosílnych palív v prospech zvýšenia výroby základných plastov. Realizovaná investícia posilňuje pozíciu Slovnaftu medzi poprednými modernými petrochemickými fabrikami v európskom regióne,“ zdôrazňuje viceprezident pre Downstream Skupiny MOL Gabriel Szabó.

Posledný krok spoločnosti je súčasťou širšieho investičného plánu. Slovnaft vlani vynaložil na údržbu, úpravy a modernizáciu svojich výrobných zariadení 330 miliónov eur, čo predstavuje najväčší objem investícií do technologických zlepšení v histórii spoločnosti.

Rekonštrukcia prebehla bez nehôd

Samotná modernizácia prebiehala 13 mesiacov a bola realizovaná bez nehôd. Väčšina prác sa uskutočnila za plnej prevádzky výrobnej jednotky, čo si vyžadovalo prísne bezpečnostné opatrenia. Rekonštrukciu realizovala nemecká spoločnosť Linde Engineering, ktorá sa špecializuje na pokročilé priemyselné technológie.

„Aj vďaka bezpečnostným opatreniam, no najmä vďaka zodpovednému prístupu všetkých pracovníkov sme nezaznamenali žiadnu nehodu či úraz,“ približuje projektový manažér rekonštrukcie PP3 za Slovnaft Michal Hušek.

Rekonštrukcia výrobnej jednotky PP3 bola výsledkom dlhodobej analýzy trhu a štúdií realizovateľnosti, ktoré začali už v roku 2015. Investičné rozhodnutie padlo v septembri 2021, pričom príprava projektovej dokumentácie sa začala v lete 2022. Samotná modernizácia odštartovala v septembri 2023 a bola dokončená koncom minulého roka 2024.

Po ukončení modernizácie prešla výrobňa do skúšobnej prevádzky, v ktorej sa dolaďujú technológie a vykonávajú výkonnostné a kvalitatívne testy. Slovnaft očakáva, že do konca roka 2025 získa povolenie na trvalú prevádzku. „Doterajšie výsledky spĺňajú všetky očakávané parametre,“ potvrdzuje Michal Hušek a dodáva, že spoločnosť verí v bezproblémový prechod na plnú komerčnú prevádzku.

Polypropylén má široké využitie

Polypropylén vyrábaný v Slovnafte sa využíva v rôznych odvetviach priemyslu. Nachádza uplatnenie v potravinárstve, textilnom a nábytkárskom priemysle, pri výrobe laboratórneho zariadenia, netkaných textílií či kozmetických obalov. Používa sa aj na výrobu hračiek, nádob na potraviny a toaletných potrieb.

Polypropylén sa vyrába vo forme granulátu farby mliečneho skla, čo umožňuje jeho ďalšie spracovanie do rôznych výrobkov. Práve vďaka svojim vlastnostiam – nízkej hmotnosti, vysokej pevnosti, odolnosti voči chemikáliám a recyklovateľnosti – patrí medzi najpoužívanejšie plasty na svete.

Ďalšie dôležité správy

Sahy,,Slovakia,-,June,7,,2022:,Logo,And,Sign,Of
Neprehliadnite

Rafinéria Slovnaft otestovala produkciu obnoviteľných palív