Začiatkom mája zvýšila americká centrálna banka Fed sadzby o 0,5 percentuálneho bodu na úroveň jedného percenta, teda na dvojnásobok. Naposledy takýmto tempo zvyšoval sadzby ešte veterán americkej monetárnej politiky Alan Greenspan v máji 2000.

Tento krok trh očakával, centrálna banka ho komunikovala dopredu. Problém pre obchodníkov bol, že nevedeli, kde sa Fed plánuje zastaviť pri svojom agresívnom boji proti inflácii. Obchodníci na základe komunikácie centrálnej banky nevedeli vylúčiť ešte vyššie tempo zvyšovania sadzieb – až o 0,75 percentuálneho bodu – čo Fed neurobil od roku 1994.

Obchodníci pozorne skúmajú každé slovo centrálnych bánk

Niet divu, že akciové trhy sa počas prvej polovice mája ponorili do nových hlbín a dopracovali sa až na úroveň o 20 percent nižšiu oproti začiatku roka. O tri týždne neskôr bola zverejnená zápisnica z toho zasadnutia a trh okamžite pookrial. V priebehu jedného týždňa vzrástla hodnota indexu S&P 500 až o 10 percent.

Dôvodom boli práve informácie zo zákulisia májového rozhodovania o úrokových sadzbách. Fed je počas najbližších zasadnutí determinovaný pokračovať v rýchlom zvyšovaní sadzieb, tempo však nebude zvyšovať. V júni a júli sa sadzby zvýšia o 0,5 percentuálneho bodu, teda dostanú sa na úroveň dvoch percent, čo je najviac od septembra 2019.

Fed si od leta berie dovolenku

To bola prvá dobrá správa pre trh, zvyšovanie o 0,75 percentuálneho bodu nie je a ani nebolo na stole. Niektorí členovia Fedu o ňom diskutovali, ale tento krok nemá širšiu podporu. Kľúčová bola ešte ďalšia veta.

Od leta prestane Fed zvyšovať sadzby automaticky, ale začne viac sledovať dáta. Vzhľadom na zhoršenie ekonomického výhľadu a prvé spomalenie inflácie za posledné mesiace je možné, že Fed si dá prestávku.

Medziročný rast inflácie sa v apríli spomalil na 8,2 percenta z marcových 8,7 percenta. Je to stále štvornásobne viac, ako je cieľ Fedu a najviac za posledných 40 rokov. Ide však o prvé spomalenie inflácie od augusta 2021. Dáta cenového indexu spotrebiteľských výdavkov (PCE), ktorý Fed preferuje ako meradlo inflácie, tento trend potvrdili.

Na druhej strane americká ekonomika počas prvého kvartálu klesla a index ekonomických prekvapení Citigroup klesol na najnižšiu úroveň v tomto roku. To znamená, že ekonomické dáta prekvapovali skôr negatívne.

Hoci sa zatiaľ predpokladá, že ekonomika v druhom kvartáli porastie, americký spotrebiteľ nie je v takej dobrej kondícii, ako pred pár mesiacmi. Vysoká inflácia si začína vyberať svoju daň.

Myslím si, že Fed už 75 percent svojej práce urobil. Ekonomika bude tento rok rásť menej ako o 2 percentá, čo zvyčajne prináša aj pokles inflácie
Laura Coster, investičný stratég Blackrock

Fed neustále prízvukuje, že chce znížiť infláciu bez toho, aby spôsobil oslabenie trhu práce alebo prudký ekonomický pokles. Chce urobiť takzvané mäkké pristátie, čo je ale veľmi náročná úloha, ktorá sa nie vždy podarí. Proces sa ale jednoznačne už začal, ekonomika spomaľuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa