Málokto si dnes pamätá život v časoch slovenskej koruny. Vlastná menová politika bola extrémne tvrdá voči dlžníkom. Domáce banky v marci 2004 predávali hypotéku v priemere za ročný úrok vo výške 8,03 percenta. Dnes nepredstaviteľne vysoká sadzba nielen pre mladých ľudí, ale aj väčšinu strednej generácie.

Časy dávno minulé sa môžu vrátiť už na budúci rok. Spoločná mena nedokáže garantovať lacné pôžičky všetkým členom eurozóny. Lotyšské banky už v októbri 2022 predávali hypotéky v priemere za ročný úrok vo výške 7,38 percenta. V tom istom mesiaci slovenské banky za 2,80 percenta, francúzske len 1,77 percenta. Najmenší úrok je momentálne na Malte, kde miestne finančné domy nemajú problém požičať za ročný úrok 1,48 percenta.

Jedna mena, rôzne problémy

Euro už nedokáže všetkým jeho používateľom garantovať aspoň približne rovnaké podmienky na život. Dramatické rozdiely sú nielen v cene úverov, ale aj vo výške inflácie. Európsky štatistický úrad (Eurostat) odhadol novembrovú hodnotu priemerného rastu cien v lotyšskej ekonomike na úrovni 21,7 percenta. Opäť ide o najvyššie číslo spomedzi všetkých krajín platiacich eurom. Slovenská inflácia v tom istom mesiaci dosiahla hodnotu 15,1 percenta a francúzska len 6,6 percenta. Malta zaznamenala druhý najpomalší rast cien na úrovni 7,2 percenta.

Obrovské rozdiely je vidieť aj pri predaji dlhopisov. Slovensko cenné papiere s desaťročnou dobou splatnosti predalo v októbri za viac ako štvorpercentnú sadzbu. Približne v tom istom čase emitovalo Estónsko podobné cenné papiere za ročnú sadzbu 4,3 percenta. Krajine nepomohlo ani lepšie ratingové hodnotenie v porovnaní so Slovenskom. Ani najnižší verejný dlh v celej Európskej únií! „To je dôkaz, že veľkú úlohu má v súčasnosti geografická blízkosť vojnového konfliktu a energetická zraniteľnosť krajiny,“ konštatuje riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniel Bytčánek.

Práve od hodnoty štátnych dlhopisov sa odvíjajú úroky hypoték. Miestne banky totiž väčšinou požičiavajú obyvateľom o niečo drahšie ako vláde. Lotyšsko je ratingovou agentúrou Standard & Poor's hodnotené rovnakou známkou ako Slovensko, a to A+. Aktuálne je napriek tomu priemerný výnos desaťročných lotyšských dlhopisov vo výške 4,60 percenta a slovenských len 2,90 percenta. Ide o údaje od webovej stránky worldgovernmentbonds.com.

Riziko vojenského konfliktu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa