Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom úplne zastavila dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že miestne plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmietli za plyn platiť v rubľoch. Rusko sa zastavením dodávok plynu  snaží využívať energie na vydieranie, uviedla šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Dodala, že Európska únia (EÚ) už pripravuje spoločnú reakciu na rozhodnutie Moskvy. 

„Je to neoprávnené a neprijateľné. A znova to dokazuje, akým je Rusko nespoľahlivým dodávateľom plynu. My sme na tento scenár pripravení," uviedla U. von der Leyenová. Členské krajiny majú podľa nej núdzové plány práve pre túto situáciu, na ktorej sa s ohľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu pripravovali. Je však na takýto krok Slovensko skutočne pripravené? A čo by to reálne znamenalo? TREND sa na to pozrel bližšie.

Bude nejaká forma ropného embarga?

Milióny eur denne z Európy smerujú do Ruska, ktoré z toho finančne ťaží. Ropa a ropné produkty tvorili vlani viac než tretinu príjmov Moskvy pochádzajúcich z exportu.

Podľa think-tanku Bruegel, ktorý sa venuje problematike medzinárodnej ekonómie, v súčasnosti Európa denne zaplatí za ruskú ropu a ropné produkty asi 450 miliónov amerických dolárov. Za ruský plyn je to asi 400 miliónov dolárov a za uhlie približne 25, uvádza agentúra ČTK. Preto treba tieto energie čím skôr odstrihnúť, tvrdí už pár týždňov Európska únia (EÚ).

Sotva pred pár dňami Európska komisia schválila piaty balík sankcií voči Rusku v dôsledku vojnovému konfliktu na Ukrajine, ktorým ho chcela finančne položiť, už je na rade ďalší. Najbližšie sa očakáva embargo na ruskú ropu a plyn. Najskôr sa možno o ropnom embargu len ticho šepkalo, teraz sa o ňom hovorí čoraz častejšie. Definitívna dohoda na ďalšom balíku sankcií by mala predbežne padnúť zrejme na začiatku či počas mája 2022.

„Jednou z otázok, o ktorých uvažujeme, je nejaká forma ropného embarga. Keď zavádzame sankcie, musíme to urobiť spôsobom, ktorý maximalizuje tlak na Rusko a zároveň minimalizuje vedľajšie škody na nás samých,“ uviedol Valdis Dombrovskis, viceprezident Európskej komisie. Nový sankčný balík bude podľa neho obsahovať „nejakú formu“ embarga na dovoz ruskej ropy, informuje britský denník The Times. Čo bude obsahovať, nie je zatiaľ jasné.

Členské štáty EÚ sa stále nedohodli na nevyhnutnosti úplného embarga na ruskú ropu a plyn v rámci reakcie na ruskú vojnu voči Ukrajine, uviedol v rozhovore pre nemecký denník Die Welt vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Úplné energetické embargo podporujú najmä krajiny východného krídla Európskej únie, proti sa z ekonomických dôvodov stavia hlavne Nemecko, Maďarsko či Rakúsko. Taliansko, ktoré predtým tiež odmietalo rýchle ukončenie dodávok ruského plynu, v súčasnosti volá po zavedení stropu na jeho cenu.

Ktorá forma embarga je v hre, zatiaľ nevedno, dovoz ropy zrejme nezakáže EÚ ihneď a natvrdo. Čoraz častejšie sa hovorí o takzvaných „chytrých“ sankciách, čo by mohlo naznačovať akýsi mechanizmus nahrádzania ruských kontraktov zmluvami s inými dodávateľmi.

„Potvrdzujem, že je to na stole, lebo je neudržateľné, aby sme stovky miliónov posielali do Ruska, ktoré z toho financuje vojnu,“ uviedol pre spravodajstvo TV Markíza Ivan Korček, minister zahraničných vecí.

Obchodná bilancia Ruska vraj neutrpí

Keď doteraz Rusko finančne nezruinovalo päť balíkov európskych sankcií, otázne je, čo s ním urobí avizovaný šiesty balík. Ten by mal byť podľa odhadov Európskej komisie najprísnejší. Vo všetkom zohrávajú úlohu financie. 

Podobne ako je Európa závislá od ruskej ropy, je aj Rusko závislé od financií z európskych krajín. Platia za to až 30 percent rozpočtu ruského štátu. „Toto je ten dôvod, prečo jednoducho chceme utiahnuť finančné kohútiky Ruskej federácie, ktorá gro financií čerpá z plynu a ropy,“ povedal I. Korček v relácii Na telo TV Markíza. Až 80 percent vývozu robí Rusko cez švajčiarske schránkové firmy a odkedy embargo zaviedli USA, ruský vývoz ropy dokonca stúpol.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa