Slovenská sebestačnosť vo vybraných druhoch mäsa podľa dostupných údajov klesá. Obzvlášť v prípade bravčového mäsa sa znížila na 44 percent. Znamená to, že veľké množstvo bravčoviny Slovensko dováža.

V súčasnosti možno očakávať výkyvy aj v spotrebe mäsa, ktorá pritom na Slovensku v posledných rokoch kontinuálne rastie. V roku 2021 vzrástla ročná spotreba bravčového mäsa o štyri percentá na 39 kilogramov na osobu. Spotreba hovädziny sa takisto zvýšila, hoci pomalšie, na 5,7 kilogramu.

Na výkyvy, ktoré mäsiari aktuálne evidujú, má vplyv súčasná hospodárska situácia. Spracovatelia hovädziny už napríklad spozorovali pokles jej predaja. Súvisí to s faktom, že mäso sa na Slovensku stáva jedným z ťahúňov zdražovania potravín a predikcie nevyzerajú ružovo. Otázne je, aký to bude mať dopad na producentov, či už na prvovýrobcov alebo na spracovateľov.

Rekordná cena

Nie je žiadnym tajomstvom, čo sú hlavné príčiny zvyšujúcich sa cien mäsa a mäsových výrobkov – sú to tak často skloňované ceny energií, pohonných látok potrebných na distribúciu mäsa, konflikt na Ukrajine či náklady na zamestnanca v podobe ceny práce. Podľa výkonnej riaditeľky Slovenského zväzu spracovávateľov mäsa (SZSM) Evy Forrai vstupujú do cenotvorby aj špecifické faktory, ku ktorým patrí hrozba afrického moru ošípaných, ceny jatočných zvierat a zároveň pokles ich stavov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa