Minulý rok Európa zaznamenala najteplejšie leto v histórii, a to s výrazným náskokom. Bezprecedentne nízke zrážky a rekordné teploty sužujú juhozápadnú Európu aj tento rok. Koncom apríla dosiahli teploty v španielskej Andalúzii rekordné úrovne 38,8 stupňa Celzia. Pre porovnanie, priemer medzi rokmi 1991 a 2020 bol na rovnakom území 14,2 stupňa.  

Vedci z Copernicus Climate Change Service, začiatkom mája oznámili, že vidia 60-percentnú pravdepodobnosť, že teploty v Taliansku, Španielsku a Francúzsku ostanú nad priemerom aj počas tohto leta. Pre farmárov je to zlá správa. Najmä v Španielsku, ktoré produkuje štvrtinu európskej zeleniny. Voda v krajine začína byť pri dlhodobých suchách nedostatkovým artiklom.

A to až do takej miery, že farmári sa uchyľujú k takým aktivitám, ako sú výkopy nelegálnych studní. Začiatkom mája španielska polícia zatkla 26 ľudí, ktorí vyhĺbili 250 nelegálnych studní, aby zavlažovali mangové a avokádové plantáže. Španielsko zažíva druhý rok nedostatku zrážok po sebe, čo spôsobilo, že vodné nádrže sú aj po zime iba na polovici bežných úrovní.

Problémy v južnej Európe nemajú idiosynkratický charakter. Naopak, sú dôsledkom veľkých opakujúcich sa cyklov, nazývaných El Niño – Južná oscilácia. Posledné roky sa však tento jav spája s klimatickými zmenami, ktoré jeho silu zvyšujú.

La Niña a El Niño

Otáčanie sa zemegule okolo svojej osi spôsobuje, že prízemné vetry, ktoré prúdia od pólov k rovníku, sa pri ňom točia z východu na západ. Nazvané ako pasáty kedysi pomáhali európskym obchodným lodiam oboplávať svet. Ich vplyv je však omnoho zásadnejší na zmenu globálnej klímy.

Ak je vietor na rovníku silný, prejavuje sa najmä v rozľahlom Tichom oceáne, kde tlačí teplú povrchovú vodu od západných brehov Južnej Ameriky k východným brehom Ázie. Vodná masa v ázijskej časti oceánu je preto teplejšia a vytláča studenú vodu viac na východ, k brehom Južnej Ameriky.

Teplejšia voda sa viac vyparuje, čím vytvára dažde, búrky až cyklóny. Oblasť východnej Ázie zažíva bohaté obdobie na zrážky, kým západná oblasť Južnej Ameriky trpí suchom. Tento jav sa označuje ako La Niña. Tým, že na povrch dostáva chladnú vodu z oceána, znižuje globálne teploty.

Obdobie studenej La Niñy sa však vo februári skončilo. Nasleduje niekoľko mesačné obdobie rovnovážneho stavu, no po ňom už v priebehu leta či jesene príde k javu opačnému, ktorý sa nazýva El Niño. Vtedy sa sila pasátov zníži, čo spôsobí, že masa teplej vody sa začne vracať späť zo západu na východ Tichého oceána.

Teplá voda pri západnom brehu Južnej Ameriky prekryje studenú vodu, čo bude mať za následok výdatné zrážky v oblasti. Pri silných výskytoch El Niña zažívajú tieto oblasti ničivé dažde. Naopak, oblasť východnej Ázie sa stáva suchou a horúcou.

Súčasné rekordné teploty vo Vietname na úrovni 44 stupňov zo začiatku mája naznačujú príchod El Niña, ktorý v oblasti typicky spôsobuje deficit dažďa a nižšiu úrodu. Vplyv teplého počasia je však globálny a zasahuje všetky kontinenty a mnoho krajín rôznym spôsobom.

Najhoršia situácia vzniká vtedy, keď teplota povrchovej vody v Tichom oceáne vzrastie o viac ako dva stupne Celzia. To zvyšuje pravdepodobnosť ničivých atmosférických vplyvov aj ďaleko mimo regiónu. Prvého apríla pritom teplota vo svetových oceánoch dosiahla rekordnú úroveň 21,1 stupňa Celzia.

Stalo sa tak po tom, ako Zem zaznamenala neobyčajne dlhé obdobie La Niñy, ktoré trvalo dva a pol roka. Studená morská voda počas tohto obdobia ochladzovala globálnu klímu. S jej koncom príde opak a hrozí, že svet dosiahne v roku 2023 či 2024 opäť nový teplotný rekord.

Ten posledný bol zaznamenaný v roku 2016, keď prebiehalo obdobie silného El Niña, ktorý bežne trvá menej ako rok. Na svedomí mal silné požiare v Indonézii či Austrálii.

Napriek tomu, že posledné tri roky svet zažíval studenú La Niñu, vplyv emisií CO2 na otepľovanie globálnej klímy rástol. Z posledných desiatich rokov bolo osem najteplejších rokov histórie. Je tak vysoko pravdepodobné, že s príchodom El Niña padne nový globálny teplotný rekord.

Studená európska zima

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa