Ak sú Rusi v niečom dobrí, je to určite šach. Už za komunizmu bola táto hra všemožne podporovaná režimom, aby zdôrazňovala intelektuálnu prevahu komunizmu nad kapitalizmom.

Z desiatich najlepších šachových hráčov sveta celej histórie sú piati Rusi a šiesty je z Litvy, teda bývalého Sovietskeho zväzu. Zo všetkých žijú už len dvaja, ale doteraz ich nikto neprekonal.

Hra, ktorú hrá Gazprom tiež pripomína šach. Simultánku. Európa je aktuálne exportný trh Gazpromu. Starý kontinent výrazne závisí na jeho dodávkach. Vrchol spotreby však Európa čoskoro dosiahne a bude ju nahrádzať Čína.

Gazprom teda pochopiteľne vybudoval plynovod Power of Siberia, plánuje jeho rozšírenie a postupne zvyšuje dodávky do Ríše Stredu, ktoré dnes, čo sa týka objemu, nestoja za reč. Tento trh bude však za pár dekád pre Gazprom kľúčový.

Plyn pre Rusov musí byť lacný

Domáci trh je pre Gazprom ďalšou prioritou, lebo hoci Rusi to s Putinom nemajú ľahké, vodca Kremľa garantuje, že plynu bude dosť. A lacného. Domáci trh je najväčším zákazníkom Gazpromu a spotrebuje polovicu jeho produkcie.

Ruský domáci trh s plynom

Na domácom trhu predával v roku 2020 Gazprom zemný plyn s 59,7 percentnou zľavou oproti zahraničným trhom (s výnimkou bývalého Sovietskeho zväzu).  Do tejto ceny patria aj podniky. Má sa za to, že cena pre domácosti je ešte nižšia. Domáci trh spotreboval 225,1 mld. m3 plynu, čo je 49,5 percent produkcie Gazpromu. 

Platí, samozrejme, menej, necelých 40 percent ceny oproti zahraničiu. Ak platí, lebo ani to nie je samozrejmé. Peniaze na domácom trhu však nehrajú rolu, zásobníky však musia byť plné. Stačí si spomenúť na vervu, s akou plnil Gazprom svoje zásobníky na jeseň doma. Európske už nestihol.

To však neznamená, že Gazprom na Európu zabudol. Absolútne nie. Gazprom teraz Európu veľmi potrebuje. Rieši totiž dlhodobý problém. A riešenie bude veľmi drahé. Preto – čím vyššie ceny bude Európa platiť, tým lepšie.

Rusko musí hľadať plyn v Arktíde, je to drahé

Podzemné rezervy zemného plynu najväčšieho producenta plynu na svete sa však zmenšujú. Za normálnych okolností je štandardom aspoň nahrádzať vyčerpané ložiská novými, ale ani to sa Gazpromu nedarí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa