Uhlie má vrchol dávno za sebou, je totiž jedným z najšpinavších zdrojov výroby energie. Rozvinuté krajiny opúšťajú nielen spaľovanie uhlia, ale aj jeho ťažbu. Zatiaľ čo v 70. rokoch sa väčšina uhlia produkovala v krajinách OECD, dnes hrá prím hlavne Čína a India. V roku 2021 však uhlie nečakane potrebovali všetci, ktorých nechali obnoviteľné zdroje energie v štichu, pretože zemný plyn už bol pridrahý. Od Spojeného kráľovstva cez Nemecko až po Čínu. Americká energetická agentúra EIA očakáva, že tento rok sa až 24 percent elektrickej energie vyrobí z uhlia, minulý rok to bolo 20 percent.

Nečakaná hotovosť v uhlí

Ak chcel investor participovať na raste ceny uhlia, najlepšie bolo zvoliť si spoločnosti obchodované v USA. Čínska vláda má vo zvyku diktovať firmám čo majú robiť, a indický akciový trh nepatrí medzi rozvinuté. USA sú tretím najväčším producentom uhlia na svete a tamojšie spoločnosti obchodované na burze sú pre investora bezpečnejšie než tie v Číne či Indii.

Elektrárne na hnedé uhlie Schwarze Pumpe
Neprehliadnite

Uhlie je v Nemecku najdôležitejším zdrojom pre výrobu elektriny

Sektor, ktorý za poslednú dekádu prešiel viacerými vlnami reštrukturalizácie a za posledných deväť rokov zažil 73 bankrotov, nečakane zaliala vlna hotovosti. Zatiaľ čo počas prvého polroka 2021 americkí producenti uhlia vygenerovali menej ako sto miliónov dolárov free cash flowu, za zvyšok tohto roka a budúci rok vytvoria vyše jednej miliardy, teda viac ako desaťnásobok. Dlhodobý výhľad pre uhlie sa nemení. Toto nie je jeho triumfálny návrat, ale aj tak preň tento rok stál za to.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa