Skombinovať národné i európske riešenia. To sa zdá ako vhodná možnosť na obmedzenei dôsledkov vysokých cien energií na domácnosti aj firmy.

Využilo ju aj susedné Česko. Od júla 2022 sa stalo predsedníckou krajinou v Rade Európskej únie, napriek tomu pod vedením premiéra Petra Fialu nečakalo na celoeurópsku dohodu, ale siahlo po domácom riešení. Na národnej úrovni zastropovalo ceny elektriny a plynu pre maloodberateľov a plánuje poskytnúť finančnú pomoc aj veľkoodberateľom.

Zamestnanca podľa Krajniaka možno kontrolovať, či je očkovaný proti covidu, ale nie potrestať.
Neprehliadnite

Mať plat ako Ír či Nemec? Slováci na to môžu zabudnúť, Brusel nastaví minimálne mzdy inak

Sériu nových iniciatív v oblasti energetiky oznámila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Navrhla obmedziť zisky spoločností, ktoré vyrábajú energiu za nízke vstupy, ale vďaka situácii na trhu enormne zarábajú. Európska komisia navrhla zastropovať ceny elektriny vyrábanej z neplynových zdrojov, z ktorej predaja majú výrobcovia nebývalé zisky v súvislosti s rekordným rastom cien.

Z ich zdanenia chce získať v blízkej dobe 140 miliárd eur na financovanie energetickej pomoci. Tieto zdroje by sa mali následne prerozdeliť ako pomoc domácnostiam a ohrozeným sektorom priemyslu. Nie je jasné, či pôjde o centrálne riadený vyberací a prerozdeľovací mechanizmus z úrovne EÚ alebo ho budú mať v réžii jednotlivé členské štáty. Ďalšou z možností je, že maximálna predajná cena elektriny vyrábaná neplynovými elektrárňami by mala byť maximálne 200 eur za megawatthodinu (MWh). O všetkom sa ešte rokuje.

Zámery slovenskej vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera sú stále veľmi nejasné. Kabinet čaká na pokyny a schvaľovanie schém z Bruselu, ďalšie konkrétnejšie kroky nikto nepozná.

„Ideme urobiť opatrenie na ďalšie zastropovanie ceny elektriny a plynu na budúci rok. Čiže občania budú celý rok platiť tú istú cenu plynu aj elektriny tak, ako je to aj teraz, ale v inej výške,“ zmätočne popísal súčasnú situáciu šéf vládneho kabinetu v najnovšej relácii na Hrane televízie TV JOJ, čím zožal hlasnú vlnu kritiky z radov verejnosti i firiem. Pritom sa pre bežných občanov i firmy zásadne menia ceny energií. Politici by mali o tom otvorene hovoriť.

Na Slovensku sú reálne v hre tri scenáre na stlmenie rastu cien energií. Prvý model sa inšpiruje Českom. Druhý model, ktorý má rozpracovaný ministerstvo hospodárstva, vychádza z návrhov exministra Richarda Sulíka. Posledné sú európske stropy na drahé energie. Otázne je, čím sa bude riadiť nový minister Karel Hirman. Ten predbežne avizoval, že sa mu najviac pozdáva český model a rád by ho aplikoval aj na tuzemský trh.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa