Pomôcť vyznať sa v problematike by mala napríklad aj príručka, ktorú pripravila Európska asociácia inovačných poradcov. Next Generation EU Guide firmám ponúka prehľad o Plánoch obnovy v jednotlivých členských štátoch a konkrétne príklady projektov.

Dotačné výzvy sa rozbiehajú rok po spustení prvej časti plánu obnovy EÚ. Projekty sú zamerané na udržateľnosť dopravy a poľnohospodárstva, digitalizáciu a kyberbezpečnosť či zníženie množstva odpadu v konkrétnych regiónoch.

Firmy však často kritizujú veľkú byrokraciu a neprehľadnosť dotačných schém. „Čerpanie podpory z EÚ si po minulom programovom období veľké množstvo firiem spája s vysokou administratívnou záťažou a vysokou mierou korupcie, čo v nich vzbudzuje nedôveru a nechuť o dotácie žiadať“, potvrdila v rozhovore pre TREND oblastná manažérka poradenskej firmy Grantex Advisory Group Monika Košická.

Firmy často bojujú s nedôverou voči čerpaniu európskych dotácií, najmä pre veľkú mieru byrokracie. Na aké problémy najviac upozorňujú ?

Problém je, že orgány štátnej správy dostatočne a včas neinformujú o zmenách v avizovanom harmonograme, takisto ani o konkrétnych podmienkach podpory v rámci jednotlivých výziev. To negatívnym spôsobom ovplyvňuje rozhodnutie subjektov o tom, či vôbec požiadajú o dotácie, keďže do poslednej chvíle často nevedia, s čím môžu počítať a či budú spĺňať parametre výzvy.

Ako im môže príručka Európskej asociácie inovačných poradcov konkrétne pomôcť?

Pre firmy je dôležité si uvedomiť, že Plán obnovy je celoeurópska záležitosť, a že v prípade, keď teraz nebudú investovať do rozvoja svojich spoločností s pomocou podpory, budú to časom musieť urobiť zo svojich zdrojov. Inak budú zaostávať nielen na tuzemských, ale aj zahraničných trhoch. Je samozrejmé, že nie všetky firmy na podporu dosiahnu, avšak veľké množstvo z nich áno, len v iných oblastiach.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa